Přejít k hlavnímu obsahu
Podvodníci lákají na levné zboží na internetu

Podvodníci lákají na levné zboží na internetu

So 21. 8. 2021 - 18:00 Zlín

Krajští policisté v posledních týdnech řešili několik oznámení o podvodech při prodeji zboží na sociálních sítích. Abyste podvodníkům nenaletěli, nikdy byste neměli peníze posílat předem.

 

Jedná se zejména o prodej značkové elektroniky – mobilních telefonů, sluchátek nebo počítačových her, ale také luxusního oblečení, a to většinou za mnohem nižší cenu, než je obvyklé.

 

A jaký je postup podvodníků? „Zájemce si vyhlédne inzerát nabízející zboží, které by chtěl koupit. Prostřednictvím emailu, kontaktního formuláře nebo přímo v aplikaci kontaktuje prodávajícího a domluví se společně na uzavření obchodu. Prodávající vždy vyžaduje platbu za zboží předem na účet. Pokud kupující souhlasí a platbu předem pošle, prodávající se pak často stane nekontaktní, přestane odpovídat na emaily a nebere telefony,“ popsala vzorovou situaci tisková mluvčí krajských policistů Monika Kozumplíková.

 

Policie proto varuje všechny zájemce o značkové zboží před podobným typem nákupů, ať už prostřednictvím sociálních sítí nebo přímo v aplikacích zaměřených na prodej použitého zboží. Měřítkem by měla vždy být zejména cena výrobku, za kterou zboží prodávající nabízí. Pokud je podezřele nízká, je velmi pravděpodobné, že se jedná o podvod.

 

Policie dále radí neposílat peníze předem. Zboží si nechte zaslat na dobírku a balíček otevřete přímo na poště, kde ho můžete ihned reklamovat.