Přejít k hlavnímu obsahu
Park Komenského ozdobí nové sochy. Osvědčený umělec tentokrát představí koně a jezdce z bronzu

Park Komenského ozdobí nové sochy. Osvědčený umělec tentokrát představí koně a jezdce z bronzu

Zlín

Park Komenského ve Zlíně vyzdobí po dvou letech nové sochy. Soubor bronzových šelem, žraloků a stylizovaných lidských postav bude nahrazen třemi bronzovými plastikami samostatných koní a jednou jezdeckou figurou. Sochy opět pocházejí z dílny pražského sochaře a vysokoškolského pedagoga Michala Gabriela.

 

Instalace se uskuteční v pondělí 13. listopadu, nové sochy zůstanou na ploše tzv. vnějšího oválu parku Komenského až do listopadu příštího roku.

 

Michal Gabriel použil při tvorbě nevšední techniku. Jedná se o bronzové odlitky se souvislou strukturou prohlubní, které vytvářel skořápkami od vlašských ořechů. Vypůjčené sousoší nahradí současnou instalaci na stejném místě, přičemž půjde o třetí variantu sousoší v pořadí. V roce 2021 se jednalo o soubor s názvem MISE, loni se sousoší změnilo a doplnilo žraloky,“ uvedla náměstkyně primátora pro kulturu a školství Martina Hladíková.

 

Gabrielova díla mají ve Zlíně ohlas odborné i laické veřejnosti. Vůbec poprvé zde pod širým nebem vystavoval už v roce 2019. Tehdy před zámkem instaloval sedm metrů velkého a šest a půl tuny těžkého kovového žraloka.

 

Dotýkat se vystavených děl není zakázáno, ale jejich poškození je trestným činem. Na sochy a jiné umělecké instalace je rovněž zakázáno vstupovat,“ upozorňuje veřejnost tiskový mluvčí Zlína Tomáš Melzer.

 

Foto: Město Zlín