Přejít k hlavnímu obsahu
Palachův odkaz ve Zlíně připomenou ve čtvrtek stovky svíček

Palachův odkaz ve Zlíně připomenou ve čtvrtek stovky svíček

Zlín

Odkaz Jana Palacha si lidé připomenou také ve Zlíně, a to ve čtvrtek 19. ledna od 16 hodin na náměstí T. G. Masaryka, kde se uskuteční tradiční streetartový happening. Za spoluúčasti veřejnosti vznikne světelný řetěz ze svíček dlouhý přes sedm set metrů.

 

Ve čtvrtek 19. ledna to bude právě 54 let, co zemřel na následky svých zranění dvacetiletý student Jan Palach, když se tři dny před tím polil hořlavinou a zapálil na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

 

Světelný řetěz má připomenout důvody jeho činu. Akci už po sedmé ve spolupráci se zlínským výtvarníkem Petrem Dosoudilem připravilo kulturní a kreativní centrum Živý Zlín.

 

Svoboda je nesmírné bohatství, musíme o ni pečovat i dnes, každý z nás. Proto je tato událost nesmírně emotivní, nabízí možnost rozjímat nad svou osobní situací i společností,“ přiblížila důvod pořádání happeningu ředitelka kulturního a kreativního centra Živý Zlín Jana Kubáčová. „Letos poprvé na happeningu zahraje také saxofonista Zdeněk Marušák,” doplnila Kubáčová.

 

Svíčky budou k dispozici na místě a účastníci si mohou přinést také vlastní. Veřejnost se může k pořadatelům přidat a v tichosti zapalovat svíčky od 16 hodin v horní části náměstí, pod Památníkem Tomáše Bati. Poslední svíčky povedou až k dolní části Gahurova prospektu. Řetěz by měl být v plném rozsahu vidět z velké vzdálenosti zhruba za hodinu a půl.

 

Projekt k uctění památky Jana Palacha ve mně zrál několik měsíců. Předně mi celý prostor Gahurova prospektu evokoval Václavské náměstí v Praze, a to svou délkou i šířkou, a pak jsem cítil potřebu tuto událost nějakým výrazným způsobem připomenout. Mrzelo mě, že se na takové dějinné okamžiky s poselstvím pomalu zapomíná,“ řekl k prvotní myšlence její autor, výtvarník Petr Dosoudil.

 

V předchozích letech se akce účastnily stovky lidí. Přes sedm set metrů dlouhý světelný řetěz je nejdelším tohoto druhu v České republice.