Přejít k hlavnímu obsahu
Nová ambulance klinické logopedie pro neonatologii pomůže miminkům při problémech s kojením

Nová ambulance klinické logopedie pro neonatologii pomůže miminkům při problémech s kojením

Zlín

Na Novorozeneckém oddělení Baťovy nemocnice začala fungovat nová ambulance klinické logopedie pro neonatologii. Úkolem logopedů je řešit u novorozenců, batolat nebo předčasně narozených dětí problémy s orofaciální oblastí, tedy částí obličeje a dutiny ústní zahrnující zuby, čelisti, klouby a svaly jazyka, které mohou negativně ovlivnit kojení a příjem potravy.

 

Práce klinického logopeda u předčasně narozených dětí může začít de facto ihned po narození dítěte. Miminko ještě nemá koordinované sání, dýchání nebo polykání, ale už je možné ho stimulovat. Pokud ani poté není schopné sacích pohybů, klinický logoped nastavuje podle stavu a schopností miminka styl krmení.

 

Když zjistím obtíže, snažím se ukázat mamince, jak v pusince miminka funguje koordinace rtů, jazyka, čelisti. Pokud přetrvávají problémy, volíme adekvátní savičky nebo typ krmení, například cévkou po prstu nebo stříkačkou tak, aby to pro miminko nebylo do budoucna nijak traumatizující,“ řekla klinická logopedka na Novorozeneckém oddělení KNTB Tereza Blahová.

 

Klinická logopedka pracuje s novorozenci přímo na oddělení, v terapii pokračuje i po propuštění domů.

 

Maminkám předem řeknu, aby si s sebou do ambulance přinesly vše, co souvisí s procesem krmení, takže různé typy saviček, lahviček, lžiček. Na základě toho instruuji maminku, ať maximálně využije motorických dovedností dítěte v rámci pusinky. Učím ji, jak dávat miminku lžíci, neotírat ji o zoubky, o patro ani o ret, využít maximální potenciál toho dítěte, aby si v rámci svých schopností zvládlo během krmení vzít co nejvíce jídla samo,“ pokračovala Blahová.

 

Svůj význam má například i olizování a podle Terezy Blahové je dobré neustále neutírat miminku okolí úst. Cílem je, aby nepřetrvávaly patologické vzory, které si děti fixují v raném věku.

 

Třeba když tříleté dítě jí stále jen stravu typu pyré. Mnohdy taková patologie trvá tak dlouho, že se následně těžko odbourává. Proto chceme děti s těmito obtížemi zachytit co nejdříve. Ústa by se jim měla v rámci orálně-motorických pohybových vzorů vyvíjet tak, jak je běžné, v té souvislosti by jim pak neměla dělat problém ani řeč, která je z hlediska motoriky mnohem náročnější než přijímání potravy,“ uvedla Tereza Blahová.

 

Ambulance klinické logopedie se stará i o děti s různými syndromovými, strukturními a vývojovými vadami, jako je například Downův syndrom nebo děti s rozštěpem. „Jejich maminky si často myslí, že osloví logopeda až v rámci řeči a neví, že logoped jim může pomoci už mnohem dříve, například při přechodu z tekuté na tuhou stravu,“ vysvětlila Blahová.

 

Může se jednat také o děti, které jsou jinak zcela zdravé, ale i ve vyšším věku by se stále nejraději kojily nebo odmítají potravu v nerozmixované formě. „Od půl roku dítěte by se mělo kojení začít doplňovat pevnou stravou i z toho důvodu, aby se budovala síla a stabilita čelisti. Protože orálně-motorický pohybový vzor musí být připravený do budoucna. I v souvislostí s řečí,“ dodala Tereza Blahová.

 

Ambulance momentálně funguje dva dny v týdnu, v úterý a ve čtvrtek. U dětí, které již nejsou hospitalizované v KNTB je potřeba mít žádanku od dětského praktického nebo jiného ošetřujícího lékaře.

 

Foto: KNTB