Přejít k hlavnímu obsahu

Některé obce mají proočkovanost nižší než 40 procent

Pá 16. 7. 2021 - 12:00 Zlín

Ve Zlínském kraji už má kompletně dokončené očkování více než 200 tisíc osob. Čekací doba na očkování je aktuálně nanejvýš týden od provedení registrace, ode dneška nově zaregistrovaní dostanou termín druhé dávky 21 dní po první dávce. K datu 15. července byl covid pozitivní pouze jeden pacient hospitalizovaný v KNTB.

 

Celkový počet podaných vakcín ve Zlínském kraji je k 14. červenci 487 825, z toho 218 135 lidí už má ukončené očkování. Dalších 5 628 osob se přihlásilo k očkování do některého z 8 očkovacích míst v kraji.

 

Na očkování zájemci po provedení registrace aktuálně budou čekat 2 až 7 dní. Očkování má stále smysl. Pomůže nám zabránit opětovnému zahlcení nemocnic a zhoršení situace. Navíc lidé, kteří se nenaočkují, budou muset i nadále podstupovat preventivní testy a je možné, že ty budou od září zpoplatněny,“ řekl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš, který také dodal, že i díky očkování je k dnešnímu dni pouze jeden covid pozitivní pacient v Krajské nemocnici Tomáše Bati a v ostatních nemocnicích Zlínského kraje již covidoví pacienti hospitalizovaní nejsou.

 

S platností od 15. července se odstup mezi první a druhou dávkou očkování proti covid-19 zkracuje z dosavadních 34 na 21 dní. Termín se zkrátí také všem dětem, které jsou zaregistrovány k očkování nebo už byly očkovány první dávkou. Lidé s již zarezervovaným termínem očkování nebo podanou první dávkou si termín měnit nemohou. Změna se týká jen očkování vakcínou od firem Pfizer/BioNTech, u Moderny zůstává rozestup 25 až 35 dní, u AstraZenecy 90 dní. U vakcíny Johnson & Johnson se podává jen jedna dávka.

 

Zlínský kraj hledá způsob, jak dostat očkování blíže lidem také v odlehlých částech kraje. „V 15 obcích je proočkovanost obyvatel nižší než 40 procent a je to i tím, že v odlehlejších oblastech našeho kraje může být cestování do očkovacích center komplikované. Mezi možnými variantami, jak těmto obyvatelům očkování usnadnit, je očkování mobilními týmy nebo praktickými lékaři,“ informoval Jiří Lučan, krajský koordinátor očkování proti covid-19.