Přejít k hlavnímu obsahu
Muzeum oslaví Velikonoce virtuálně

Muzeum oslaví Velikonoce virtuálně

Út 30. 3. 2021 - 17:00 Zlín

Období vítání jara a největší křesťanské svátky si Muzeum jihovýchodní Moravy za běžných okolností připomíná výstavou či předváděním různých řemesel. Pro letošní rok je ale nuceno vydat se jinou cestou, cestou Velikonoc virtuálních.

 

Etnografka muzea Jana Koštuříková k tématu Velikonoc říká: „Mnohé velikonoční tradice se stále lokálně udržují, ale řada z nich se z naší tradiční kultury již nenávratně ztratila. Stále používáme názvy jako Škaredá středa nebo Zelený čtvrtek, ale většinou už ani netušíme, odkud se vzaly a jaká je jejich souvislost s lidovou tradicí či křesťanskou liturgií.“

 

A právě novou cestou k doplnění znalostí může být soubor Když se Jidáš škaredil, jenž je nově umístěn na webu muzea a jenž detailně představuje jednotlivé dny Velikonoc od Zeleného čtvrtka po Velikonoční pondělí. Doplňují jej citace z díla mladcovského rodáka, národopisce a pedagoga Františka Bartoše, jemuž vděčíme za uchování povědomí o mnoha velikonočních zvyklostech 19. století. Webová stránka obsahuje i jednoduchý kvíz, který nejen prověří znalosti o Velikonocích, ale je i zajímavým pohledem do jejich historie.

 

Webovou stránku Velikonoce online doplňují další prvky vytvořené ve spolupráci s oddělením muzejní pedagogiky zlínského muzea. Pro děti je tu připraven pracovní list František dětem, v němž se ukrývá i návod na neobvyklé zdobení kraslic octem. Součástí muzejního velikonočního balíčku je také recept na přípravu tradičních „jidášků“.

 

Všechny prvky jsou buď k dispozici ke stažení či zhlédnutí na www.muzuem-zlin.cz.

 

Zdroj: Silvie Lečíková