Přejít k hlavnímu obsahu
Mladá internistka z Baťovky získala první cenu na celosvětové soutěži. Zabodovala s přednáškou o otravě hořkou cuketou

Mladá internistka z Baťovky získala první cenu na celosvětové soutěži. Zabodovala s přednáškou o otravě hořkou cuketou

Zlín

Na celosvětovém kurzu internistů McMaster International Review Course in Internal Medicine, který se konal v polském Krakově, zanechala výraznou stopu Baťova nemocnice. Za přednášku o mimořádně vzácném průběhu otravy hořkou cuketou získala první cenu mladá lékařka interního oddělení Babeta Čápková.

 

Soutěž prezentací zajímavých klinických případů, tzv. kazuistika, je tradiční součástí mezinárodního kurzu interní medicíny McMaster International Review Course in Internal Medicine.

 

Kazuistika naší mladé lékařky Babety Čápkové byla vybrána Českou internistickou společností, aby spolu s dalšími šesti účastníky reprezentovala Českou republiku na mezinárodním kurzu interní medicíny,“ zmínil primář Interního oddělení KNTB Vladimír Kojecký.

 

Zlínští lékaři do soutěže vybrali vzácný případ otravy tzv. kukurbitaciny, které může obsahovat hořce chutnající cuketa. Celosvětově je doposud popsáno jen několik desítek takových případů.

 

Vzhledem k mimořádnosti typu otravy šlo o diagnostický oříšek i pro lékaře naší intenzivní péče. Chtěli jsme se proto s ostatními kolegy podělit o tuto zkušenost. První místo, které paní doktorce odborná porota udělila, je velkým oceněním naší práce. Jsem na kolegyni opravdu pyšný,“ řekl Kojecký.

 

Pro mladou lékařku byla prezentace především skvělou zkušeností. Samotnou ji překvapilo, jak velký ohlas příběh o otravě cuketou u jejích kolegů vyvolal.

 

Několik účastníků konference za mnou dokonce přišlo s podezřením, že lehkou formu otravy kukurbitaciny prodělali, nebo své příbuzenstvo varovali, ať nejí hořké cukety. A to bylo vlastně účelem kazuistiky, zvýšit povědomí o tomto druhu intoxikace,“ uvedla interní lékařka Babeta Čápková.

 

Na akci bylo předneseno účastníky z celého světa celkem 90 klinických případů. Dvacet z nich vybrala odborná porota k ústní prezentaci. V závěrečném hlasování pak odborná porota udělila první cenu právě Babetě Čápkové. Zbylých 70 případů představili autoři formou posterů.

 

Třídenní konference byla nabitá zajímavými přednáškami a řadou vynikajících řečníků, kteří jsou světově uznávanými odborníky ve svých oborech. Spolu s velkým zážitkem ze soutěže jsem si odvezla také spoustu nových vědomostí,“ dodala Babeta Čápková.

 

Foto: KNTB