Přejít k hlavnímu obsahu
Mimořádný úspěch zlínského karate! Akademie karate Zlín získala na ME pět medailí, z toho jedno zlato

Mimořádný úspěch zlínského karate! Akademie karate Zlín získala na ME pět medailí, z toho jedno zlato

Zlín

Zlínský klub karate Akademie karate Zlín je známý tím, že v minulosti vychoval spoustu skvělých závodníků, kteří sbírali úspěchy na celoevropské i celosvětové úrovni. Není proto divu, že i na Mistrovství Evropy WTKU 2023 a Dětský evropský pohár WTKU 2023 v italském Rimini odjížděli zlínští karatisté s velkými očekáváními. A ta se beze zbytku naplnila!

 

Do Itálie na evropské mistrovství odjelo celkem sedm závodníků z kategorie dospělých a devatenáct dětí, které se účastnily dětského evropského šampionátu.

 

Jako první ze zlínských reprezentantů na sebe výrazně upozornila Eva Lysoňková v kategorii starší juniorky v disciplíně kata, kdy v těžké konkurenci těch nejlepších závodnic z celé Evropy vybojovala čtvrté místo. „Evě bronzová medaile unikla jen velmi těsně, kdy zaostala pouze za soupeřkami z Polska, které v této disciplíně patří dlouhodobě k té nejužší světové špičce,“ upřesnil Milan Filip z Akademie karate Zlín.

 

Eva Lysoňková si však chuť spravila v týmové disciplíně enbu, kdy spolu s jedním z nejlepších zlínských karatistů Sašou Šindelem získali stříbrné medaile a titul vicemistrů Evropy.

 

V nejstarší kategorii žen se na tatami postavila dlouholetá trenérka Akademie karate Zlín Hana Juráňová. V disciplíně kata sice na medaili její výkon nestačil, ale konečné čtvrté místo se v takto těžké konkurenci dá pokládat za velký úspěch.

 

Druhou medaili do zlínské sbírky přidal reprezentační kumite tým ve složení Daniel Veselý, Saša Šindel, Petr Janík a Milan Filip, kteří se v nabité konkurenci neztratili a po skončení soutěže si na krk se ctí pověsili bronzové medaile.

 

Musím říct, že mě naši závodníci moc potěšili. Jako trenér, který sledoval celou jejich přípravu, ke které všichni přistoupili maximálně zodpovědně, hodnotím jejich výkon jednoznačně pozitivně. Všichni předvedli velmi pěkné karate a rozhodně na mezinárodním poli ostudu neudělali,“ hodnotil výkon svých svěřenců hlavní trenér Akademie karate Zlín Robin Bařák.

 

Po kategorii dospělých přišly na řadu také zlínské děti, kterých na mistrovství startovalo nejvíce z celé České republiky. I v tomto případě se karatistům ze Zlína medailově dařilo. Stříbrnou medaili mezi chlapci v disciplíně kata získal Štěpán Klimánek, který tak potvrdil pověst velkého talentu a příslibu do budoucna.

 

Největším úspěchem pro zlínskou výpravu byl ale jednoznačně výkon Eleny Hegmonové, která v disciplíně kata svou kategorii zcela ovládla a po zásluze si pak na stupních vítězů poslechla českou národní hymnu a z Rimini odjela se zlatou medailí a velkým pohárem pro mistryni Evropy. To však ale v jejím podání nebylo všechno. Hegmonová startovala ještě v kategorii enbu spolu s Pavlem Novosádem, kdy přemožitele v této disciplíně našli až v samotném finále a stali se vicemistry Evropy.

 

Hlavní trenér Akademie karate Zlín Robin Bařák měl pro své svěřence pouze slova chvály. „Jsem rád, že i v evropské konkurenci se zlínští karatisté neztratili a potvrdili vysokou úroveň zlínského karate. Jako trenér jsem na ně hrdý, ale současně už nyní připravujeme ještě lepší přípravu, abychom obstáli i na dalších šampionátech,“ zhodnotil mistrovství Bařák.

 

Foto: Akademie karate Zlín