Přejít k hlavnímu obsahu
Merkur, Seva nebo Igráček. Letní herna nabídne legendární československé hračky

Merkur, Seva nebo Igráček. Letní herna nabídne legendární československé hračky

Zlín

Zavzpomínat na své dětství budou moci návštěvníci 14/15 Baťova institutu, kteří zavítají o prázdninách do letní herny Česká hračka. K vidění a především pohrání zde budou legendární hračky ze 70. a 80. let minulého století, které se díky nadčasovému designu vyrábí dodnes.

 

Návštěvníci si v letní herně pohrají se stavebnicemi Merkur, Seva, Igráček, deskovými hrami v retro designu, oranžovými Tatrovkami, stavebnicí Walachia, dřevěnými hračkami Detoa, plechovými hračkami Kovap, houpacím kohoutem a mnoha dalšími hračkami. Retro koutky vzniknou v sálech 14/15 Baťova institutu ve Zlíně a otevřeno bude denně od 4. července do 31. srpna.

 

Dnešní rodiče mohou ukázat dětem hračky, se kterými si hráli jako malí. Protože se tyto hračky ze 70. a 80. let vyrábí dodnes, mohla tak vzniknout unikátní retro herna. Tentokrát si návštěvníci nebudou hračky jen prohlížet, jak je tomu u retro výstav zvykem, ale budou si s hračkami přímo hrát,“ uvádí organizátorka akce Věra Stojarová.

 

Zajímavostí budou například legendární plastové hračky z dílny Směr Praha. Každý si jistě pamatuje Kloboučku Hop, bludiště, logickou hru patnáctku a samozřejmě kachničku nebo zaoceánský parník designéra Viktora Fixla. Nebude chybět ani oranžová Tatrovka, se kterou si na pískovišti hrály téměř všechny děti. Předlohou byla tehdejší Tatra 148, která se vyráběla v 70. letech v Kopřivnici.

 

Chystají se také deskové hry a mezi nimi samozřejmě Dostihy a sázky. Autor Ladislav Mareš se v roce 1984 nechal inspirovat hrou Monopoly. Rudé právo tehdy tuto hru ve svém článku odsoudilo a poukazovalo na kapitalistické praktiky. To však u hry mělo efekt takový, že ji lidé během pár dnů vykoupili. Málokdo ví, že se ve hře jedná o koně, kteří opravdu žili.

 

Děti si vyzkouší také napojování céček. První céčka vznikla v jabloneckém podniku na výrobu bižuterie a měla sloužit jako řetízek na sukýnky, ale nápad se neuchytil. O deset let později se céčka začala nabízet jako závěsy, to se ale také moc neujalo. Obrovských hromad céček si ve firmě začaly všímat děti, a tak se zrodil nápad, že se céčka budou používat jako náramky či náhrdelníky. Kluci s céčky hráli čáru.

 

K vyzkoušení bude také stavebnice Merkur. Od jejího vzniku uplynulo už 102 let. Tehdy Jaroslav Vancl založil firmu Inventor a pod stejným názvem si patentoval dětskou kovovou stavebnici. Díly k sobě byly zprvu spojovány háčky a v této podobě byla stavebnice prodávána prvních pět let. Poté se přešlo na systém šroubků a matiček, který je používán dodnes.

 

Na letní herně nemůže chybět ani Igráček. Legendární postavička se vyrábí už od roku 1976, jejich autory byli návrháři družstva IGRY Jiří Kalina a Marie Krejchová. Vyráběn byl v různých variacích. Rodiče dnešních dětí si jistě budou pamatovat policistu, hasiče, doktora nebo zdravotní sestřičku. V devadesátých letech šel Igráček s dobou a na trhu se objevil i skateboardista nebo středověký rytíř.