Přejít k hlavnímu obsahu
Lékaři Baťovy nemocnice mají na svém kontě už 100 robotických operací

Lékaři Baťovy nemocnice mají na svém kontě už 100 robotických operací

Zlín

Přesnější zaměření na detail, menší krevní ztráty, kratší hospitalizace pacienta či rychlejší hojení. To jsou jen některé z výhod operací s robotickým operačním systémem DaVinci, který lékaři Baťovy nemocnice využívají od loňského října. Od té doby podstoupilo robotickou operaci už rovných 100 pacientů.

 

Robotické operace v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně získávají na oblibě nejen u samotných operatérů, ale také u pacientů. Nejvíce je využívají urologové, kterých se týkala i jubilejní stá operace robotem.

 

Nejčastěji děláme radikální prostatektomii, tedy odstranění prostaty s nádorem, někdy i s odstraněním lymfatických uzlin. Potom také resekce nádorů ledvin a plastické operace ledvinné pánvičky,“ uvedl primář zlínské urologie Martin Kučera. Právě operace ledvinné pánvičky byla tou s pořadovým číslem 100.

 

Několik typů robotických operací provádějí také chirurgové. Ti doteď odoperovali 28 pacientů, z těch náročnějších operací to byla především nádorová onemocnění trávicího systému postihující tlusté střevo a konečník.

 

Robotická operativa je obrovským posunem pro nás lékaře i pro pacienty a vidím v ní budoucnost chirurgie. Je to správný směr – daleko větší preciznost, zacílení, přehlednost a manipulace s nástroji,“ doplnil operatér a chirurg Georges Khalil z Chirurgického oddělení KNTB.

 

S robotickým operačním systémem má zkušenost také Gynekologicko-porodnické oddělení KNTB, kde bylo provedeno 26 operací. „U nás je to především o onkologické operativě, robotem však operujeme i urogynekologické problémy při defektech pánevního dna a s mnoha výhodami například odstranění dělohy u velmi obézních žen,“ řekl primář zlínské gynekologie Vladimír Kalist.

 

Operatéři si na robotických operacích nejvíce pochvalují možnost přesnějšího zaměření na detail, kratší dobu operačního výkonu a následně hospitalizace pacienta, menší krevní ztráty, méně bolesti po operaci, menší stresovou zátěž pro organizmus pacienta a tím pádem lepší a rychlejší hojení.

 

Krajská nemocnice T. Bati v současné době provádí osm typů robotických operací, měsíčně se jedná až o 25 pacientů. V následujících letech by své portfolio měla rozšířit zhruba trojnásobně,“ dodala mluvčí Baťovy nemocnice Dana Lipovská.

 

Foto: KNTB