Přejít k hlavnímu obsahu
Kraj se snaží najít uplatnění pro recyklované materiály. V obcích z nich vznikají lavičky nebo sportoviště

Kraj se snaží najít uplatnění pro recyklované materiály. V obcích z nich vznikají lavičky nebo sportoviště

Zlín

Už čtvrtým rokem poskytuje Zlínský kraj obcím dotace na projekty v rámci ochrany životního prostředí. Díky tomu vzniklo několik laviček, plotů či dětských hřišť z recyklovaných plastů nebo pneumatik. Vedení kraje si spolupráci s obcemi pochvaluje, a tak bude tento projekt finančně podporovat i příští rok.

 

V Programu na podporu venkova pro obce do dvou tisíc obyvatel je možné získat až dvě stě padesát tisíc korun na jeden projekt. Základní podmínkou je využití materiálů a výrobků z recyklovaných odpadů,“ uvedla náměstkyně pro sociální oblast Hana Ančincová a dodala, že ročně na tyto projekty Zlínský kraj dává jeden milion korun.

 

Jednou z obcí, která s podporou dotací pořídila lavičky z recyklovaných plastů a vybudovala dopadové plochy na sportovištích a dětské hřiště, je Veselá u Zlína.

 

Starosta musí šetřit a zároveň budovat. Musí přemýšlet dopředu a využít dotace, které jsou k dispozici. Malé obce, jako jsme my, mají omezený rozpočet,“ vysvětluje starosta Veselé Daniel Juřík s tím, že posledním projektem, který za přispění kraje dodělávají, jsou prvky na tribuně a lavičky na fotbalovém hřišti.

 

Výhodou výrobků z druhotných surovin jsou podle vedoucí odboru životního prostředí Jany Káčerové zejména životnost a snadná údržba.

Plot nebo květináč z plastů vypadá jako ze dřeva, rozdíl poznáte až na dotyk. Na Vsetínsku slouží lavičky z plastu už dvanáct let a pořád jsou v kondici. Navíc je nemusíte brousit, natírat, netrčí z nich třísky,“ vyjmenovala přednosti Jana Káčerová.

 

Lavičky a sportoviště z recyklovaných materiálů pořídili také v Neubuzi, v Horní Lidči vyměnili dřevěné prvky tribuny ve sportovním areálu a v obci Mistřice revitalizovali stanoviště pro kontejnery na separovaný odpad.

 

Naším cílem je, aby odpady, které vznikají a které lidi svědomitě třídí, našly své uplatnění. A projekty našich obcí dokazují, že to jde. Finanční prostředky na podporu ochrany životního prostředí máme připraveny i pro příští rok,“ dodala Hana Ančincová.

 

Foto: Jiří Balát