Přejít k hlavnímu obsahu
Idylický starodávný svět Josefa Lady ožívá na 118 obrazech v Obchodním domě Zlín

Idylický starodávný svět Josefa Lady ožívá na 118 obrazech v Obchodním domě Zlín

Zlín

Největší výstava Josefa Lady, která se bude letos v České republice konat, je ode dneška k vidění v Galerii Desítka v desátém poschodí Obchodního domu Zlín. Výstava celkem 118 obrazů jednoho z největších českých malířů zde bude k dispozici až do 19. března denně od 10 do 18 hodin.

 

Po výstavách Jana Saudka, Zdeňka Buriana a Salvadora Dalí tak přichází Obchodní dům a zlínská galerie Artrium s dalším mimořádným počinem. Výstava je retrospektivou tvorby Josefa Lady od jeho méně známého raného období přes éru inspirovanou Mikolášem Alšem až po vrcholná díla dobře známá milovníkům typických ladovských obrázků. Mezi nimi nechybí populární výjevy z venkovského života, českých pohádek nebo třeba příběhů dobrého vojáka Švejka.

 

Pustit se do výstavy Josefa Lady je vždy nesmírně náročná výzva. Jeho díla jsou totiž rozeseta ve sbírkách mnoha muzeí, galerií a v soukromých sbírkách po celé republice. Abychom mohli ve Zlíně představit to nejlepší, museli jsme si obrazy vypůjčit doslova kus po kusu, což je organizačně velmi obtížné,“ uvedl Pavel Chmelík z Galerie Artrium.

 

Ladovy temperové kresby se navíc podle zákona o ochraně památek smí vystavit jen jednou za čtyři roky, aby na světle neutrpěly. „O to vzácnější příležitostí naše zlínská výstava je,“ dodal Chmelík.

 

Zajímavostí je, že jsou na výstavě k vidění i méně známá díla a rovněž tvorba z raného tvůrčího období, zachycující v černobílém provedení výjevy z měšťanského života. Z depozitářů díla je zapůjčil Památník národního písemnictví. „Stylově jsou tak odlišná, že v nich málokdo na první pohled objeví ladovský rukopis. Věřím, že to návštěvníky nejen překvapí, ale i doplní jejich pohled na význam a rozsah Ladova díla,“ doplnil Pavel Chmelík.

 

Zvláštností mezi exponáty je také legendární cyklus Dětské hry, zachycující vesnické děti při koupání, sáňkování a hrách v různých ročních obdobích. „Jeden z obrazů proslul svým pohnutým osudem, kdy jej za druhé světové války ze sbírky židovského majitele ukořistili nacisté a po válce ještě několikrát změnil majitele, než skončil v muzeu v Pelhřimově,“ upřesnila tisková mluvčí Obchodního domu Zlín Martina Žáčková.

 

Výstavu doplňuje promítání dokumentárních filmů. Více ze života autora se návštěvníci dozví z informačních panelů, k nimž texty koncipoval přední znalec Ladovy tvorby autor jeho nejrozsáhlejší monografie Jiří Olič. Ta je na výstavě k zakoupení, stejně jako pohlednice či omalovánky pro děti.

 

Chystají se i večerní komentované prohlídky a také speciální prohlídky pro školy. „Je to jistě skvělá příležitost, jak názorně přiblížit dětem tvorbu tohoto českého velikána,“ uzavřel Pavel Chmelík.

 

Foto: Galerie Desítka