Přejít k hlavnímu obsahu
Hejtmanství chce ušetřit na energiích. Na čtyřicítku krajských budov nainstaluje solární panely

Hejtmanství chce ušetřit na energiích. Na čtyřicítku krajských budov nainstaluje solární panely

Zlín

Zlínský kraj nainstaluje na téměř čtyři desítky budov, které jsou v jeho vlastnictví, fotovoltaické elektrárny. Hejtmanství chce tímto krokem snížit náklady na energie. Instalace solárních panelů za více než 100 milionů korun by měla začít už v příštím roce.

 

Přestože na kraj a jeho organizace energetická krize nedolehla v plné výši, protože máme ceny energií zafixované, nehodláme čekat, až náklady několikanásobně vzrostou. Okamžitě jsme na růst cen reagovali a teď přicházíme s prvním opatřením. Všechna místa, kde chceme fotovoltaiku instalovat, budou mít povolení distributorů elektrické energie k připojení fotovoltaické elektrárny k distribuční síti s možností prodeje přebytků vyrobené energie,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

 

Z celkového počtu 39 projektů se 17 týká organizací z oblasti školství, 11 ze sociální oblasti, 7 ze zdravotnictví a 4 z kultury. Objekty pro umístění fotovoltaických elektráren vytipovala na základě odborného posouzení Energetická agentura Zlínského kraje. Projekty jsou nyní ve fázi příprav, realizovány budou jen v případě schválení žádosti o dotaci Ministerstvem životního prostředí.

 

Žadateli budou příslušné příspěvkové organizace, přičemž administraci pro ně zajišťuje Energetická agentura Zlínského kraje. Po schválení žádostí budou zpracovány investiční záměry akcí a následně zahájena jejich samotná realizace, která se předpokládá v roce 2024,“ informoval náměstek hejtmana Zlínského kraje pro strategický rozvoj Lubomír Traub.

 

Předpokládané souhrnné náklady na realizaci a přípravu akcí činí 108 milionů korun, z toho by 73 milionů korun měla pokrýt dotace, zbylou část dofinancují ze svých zdrojů Zlínský kraj a příspěvkové organizace.