Přejít k hlavnímu obsahu
Dvacetiletou pouť ukončily dva autobusy DSZO v kovošrotu

Dvacetiletou pouť ukončily dva autobusy DSZO v kovošrotu

Zlín

Každý den po dobu dvaceti let brázdily silnice Zlína a Otrokovic, teď svůj technický život ukončily v provozovně kovošrotu ve Všemině. Řeč je o dvou autobusech městské hromadné dopravy DSZO, které byly před několika dny vyřazeny a sešrotovány.

 

Dvanáctimetrové nízkopodlažní autobusy Irisbus Iveco zařadila DSZO do provozu v říjnu a v listopadu roku 2001. Byly součástí velké dodávky 12 vozů stejného typu.

 

Prvotním výrobcem karoserie i motoru, zapsaným v technickém průkazu, byly firmy Iveco a Iris.Bus z Francie. Autobusy splňovaly tehdejší emisní normu Euro 3. Cena jednoho autobusu tehdy činila 6,2 milionu korun,“ přiblížil tiskový mluvčí DSZO Vojtěch Cekota.

 

Oba autobusy jezdily téměř v každodenním nasazení na linkách MHD ve Zlíně i Otrokovicích po dobu téměř dvaceti let. „První z vozů měl na tachometru 849 159 kilometrů, druhý pak 837 129 kilometrů,“ upřesnil Cekota.

 

Autobusy ev. č. 660 a 671 přestaly jezdit na linkách MHD v roce 2021. Nejdříve došlo k jejich dočasnému vyřazení. „Jejich technický stav neumožňoval provoz, a to z důvodu nutné opravy jednotlivých skupin nebo zejména karoserie a nosníků rámů,“ upřesnil vedoucí údržby DSZO Josef Polách.

 

Následovala obhlídka soudním znalcem, zhodnocení technického stavu a ceny a konečný verdikt, že oprava autobusů by se již nevyplatila. Poslední důležitou službu lidstvu tak poskytly vyřazené autobusy letos v dubnu a květnu, kdy se staly ve vozovém depu objektem pro praktický nácvik vyprošťovacích a záchranných prací pro hasiče a policisty.

 

Autobus ev. č. 671 nakonec odtáhli pracovníci DSZO 26. dubna 2023 do provozovny kovošrotu ve Všemině k ekologické likvidaci. Vůz ev. č. 660 se vydal stejnou cestou 11. května,“ dodal Cekota.