Přejít k hlavnímu obsahu
Diagnostický proces transsexuálů je složitý, říká Pavel Havelka ze zlínské sexuologické ambulance

Diagnostický proces transsexuálů je složitý, říká Pavel Havelka ze zlínské sexuologické ambulance

Zlín

Už více než dva roky funguje ve zlínské Baťově nemocnici jediná sexuologická ambulance ve Zlínském kraji. Sexuolog a gynekolog Pavel Havelka v ní kromě jiného řeší také pacienty s genderovou problematikou. Z počtu 25 je jich momentálně v procesu hormonální přeměny 10.

 

U pacientů s genderovou problematikou probíhá celá řada podrobných vyšetření, která mají určit, zda se opravdu jedná o transsexualitu, či nikoliv.

 

Řešíme především diagnostický proces, jestli jejich přesvědčení opravdu odpovídá skutečnosti, a to ve spolupráci s psychology, psychiatry a endokrinology. Tato spolupráce je nutná a jsem velice rád, že probíhá velmi dobře,“ říká Pavel Havelka z Gynekologicko-porodnického oddělení Krajské nemocnice T. Bati, jehož součástí je i sexuologická ambulance.

 

V dalším kroku pak odborníci posuzují průběh celého procesu přeměny, a to jak pozitiva, tak negativa, která z toho mohou plynout. „Jde také o psychologickou podporu, řešení změny jména na neutrální, a někdy také o problematiku ve škole, kde jsem několikrát i osobně navštívil učitele a řešili jsme problémy, na které nejsou školy zatím nastaveny,“ zmiňuje Havelka.

 

Jeden z jeho pacientů (23 let, v začátku přeměny 22 let), který prochází přeměnou z ženy na muže, doplňuje, že ho to ke změně pohlaví vedlo už od dospívání. „Co se týče toho konkrétního momentu rozhodnutí, milníkem byla nejspíš změna bydliště a možnost začít jinde a „znovu“. Že je něco špatně, to jsem věděl prakticky od chvíle, kdy jsem začal sám sebe víc vnímat, asi už někdy na prvním stupni základní školy. Bylo jen otázkou času, kdy se smířím s tím, že je potřeba změnit všechno od základu. Návštěvy ambulance beru jako pravidelnou kontrolu toho, že je vše v pořádku a vyvíjí se správně,“ svěřil se klient sexuologické ambulance.

 

Ze začátku pacienti navštěvují ambulanci častěji, tedy zhruba jednou za měsíc. Později se již jedná o kontroly v rozmezí několika měsíců. „Je důležité kontrolovat zdravotní stav, včetně laboratorních vyšetření při terapii hormony a všeobecně jde o psychickou podporu,“ pokračuje Pavel Havelka.

 

Sexuologickou ambulanci navštěvují podle Havelky nejčastěji ženy, které chtějí podstoupit přeměnu na muže.Zatím si změnu nikdo nerozmyslel, a i celorepublikově jde o jednotky případů. V České republice stále funguje přísný rozhodovací proces, který dle mého názoru správně a přesně diagnostikuje transsexualitu. Nikdo není neomylný, takže se to samozřejmě může stát, ale většina lidí podstupující přeměnu pohlaví je u nás opravdu transsexuálů a nejde o přechodnou záležitost,“ doplňuje zkušený zlínský sexuolog.

 

Foto: KNTB