Přejít k hlavnímu obsahu
Chovatelský úspěch světového významu! Ve zlínské zoo se narodilo mládě marabu menšího

Chovatelský úspěch světového významu! Ve zlínské zoo se narodilo mládě marabu menšího

St 17. 8. 2022 - 17:01 Zlín

Zlínské zoo se podařilo odchovat mládě vzácně chovaného čápa z jihovýchodní Asie marabu menšího. Jedná se tak o další mimořádně významný chovatelský úspěch.

 

Celosvětově marabu menší chová pouze 13 zoologických institucí, v Evropě jen Zoo Zlín. Za uplynulých 12 měsíců se však pouze zlínská zoo může pochlubit odchovem mláděte. To se zde vylíhlo na konci března.

 

Marabu menší se v Zoo Zlín poprvé objevili v roce 2017. Ač to na první pohled nevypadá, sestavit vhodný chovný pár je velmi náročné. Marabu totiž žijí převážně samotářským způsobem života, více jedinců se potkává jen v období rozmnožování.

 

Dát dohromady kompatibilní pár tak může být „běh na dlouhou trať“. V našem případě jsme však slavili úspěch, už v roce 2020 samice snesla první, i když neoplozené vejce. Letošní rok pak přinesl světový úspěch v podobě odchovaného mláděte,“ uvedl zoolog Václav Štraub.

 

Domovinou marabu menšího je východní a jihovýchodní Asie, obývá např. Indii, Vietnam, Indonésii nebo Malajsii. Je to poměrně velký zástupce brodivých, dosahuje výšky kolem 120 cm, hmotnosti až 5 kg a rozpětí křídel 210 cm. Vyskytuje se v zaplavených oblastech, jako jsou mokřady, mangrovy, břehy jezer nebo rýžová pole. Na jídelníčku marabu najdeme žáby, ryby, drobné savce a bezobratlé, nepohrdnou ale ani mršinou.

 

Podle Mezinárodního svazu ochrany přírody je marabu hodnocen jako zranitelný druh, odhady volně žijící populace čítají kolem 10 000 jedinců. Hlavním důvodem neustálého poklesu jejich počtu je ztráta přirozeného prostředí, vysoušení mokřadů, používání pesticidů, sběr vajec a kuřat i lov dospělých jedinců.

 

Foto: Archiv Zoo Zlín