Přejít k hlavnímu obsahu
Ceny z národní soutěže Gloria musaealis 2022 si odnesla hned dvě muzea ze Zlínského kraje

Ceny z národní soutěže Gloria musaealis 2022 si odnesla hned dvě muzea ze Zlínského kraje

Zlín

Velký úspěch zaznamenala muzea Zlínského kraje v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis 2022. Slovácké muzeum obdrželo Cenu Českého výboru ICOM za výstavbu Cyrilometodějského centra a revitalizaci národních kulturních památek Velké Moravy. Muzeum jihovýchodní Moravy získalo druhé místo v kategorii Muzejní publikace roku za vydání knihy Příběh vizovického pečiva.

 

Gratuluji Muzeu jihovýchodní Moravy a Slováckému muzeu k tomuto vynikajícímu výsledku. Je to dalším potvrzením toho, jak vysoce erudovaní odborníci pracují v našich kulturních organizacích a jak výbornou práci odvádějí,“ vyzdvihla radní pro kulturu a školství Zlínského kraje Zuzana Fišerová.

 

Muzeum jihovýchodní Moravy vybojovalo v konkurenci 42 publikací druhé místo v kategorii Muzejní publikace roku za vydání knihy Příběh vizovického pečiva. Kniha, jejíž autorkou je Jana Koštuříková, obsahuje bohatý textový i obrazový materiál a nabízí poznání současné i historické podoby tohoto fenoménu.

 

Naše muzeum spravuje sbírku více než šesti set kusů tohoto pečiva, která patří k největším a nejkvalitnějším v republice. Její kurátorkou je právě Jana Koštuříková, autorka oceněné publikace. Chtěl bych jí poděkovat za její neutuchající elán a energii, které této tematice věnuje. Z ocenění máme velkou radost,“ těší se ředitel Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Pavel Hrubec.

 

Ocenění v konkurenci 20 velkých muzejních projektů ČR získalo rovněž Slovácké muzeum v Uherském Hradišti. Za projekt „Cyrilometodějské centrum a revitalizace národních kulturních památek Velké Moravy“ obdrželo Cenu Českého výboru ICOM.

 

Tímto projektem se Slováckému muzeu podařilo dosáhnout dalšího významného cíle v šíření povědomí o významu cyrilometodějského odkazu. Cesta k dosažení však nebyla lehká – příprava tohoto projektu trvala předlouhých 14 let. Byla to léta prosazování, hledání finančních zdrojů, projektování a třicet měsíců trvající samotné realizace až po zpřístupnění návštěvníkům,“ říká ředitel Slováckého muzea Ivo Frolec.

 

Památník Velké Moravy s evropsky výjimečným Cyrilometodějským centrem ve Starém Město se stal výkladní skříní a stěžejní součástí budované Evropské kulturní stezky sv. Cyrila a Metoděje.

 

Muzeum vytvořilo všestranně vybavené archeologické pracoviště se zázemím pro výzkum, uchovávání a prezentaci cenného kulturního dědictví, vzniklo atraktivní a moderní zázemí pro edukace a mezinárodní setkávání,“ dodala Zuzana Fišerová.

 

Foto: Tomáš Chrástek