Přejít k hlavnímu obsahu
Cenu PRO AMICIS MUSAE za rok 2021 obdrží výtvarník Josef Ruszelák

Cenu PRO AMICIS MUSAE za rok 2021 obdrží výtvarník Josef Ruszelák

Zlín

Cenu PRO AMICIS MUSAE za rok 2021 získá výtvarník Josef Ruszelák. Dlouholetého pracovníka Městského divadla Zlín vybrali krajští radní z celkem devíti nominovaných osobností.

 

Ocenění PRO AMICIS MUSAE, tedy „Přátelům múz“, uděluje Zlínský kraj už od roku 2004 za významný, dlouhodobý a podstatný přínos kulturnímu rozvoji regionu.

 

Letos bylo na cenu nominováno celkem devět osobností – dramaturg Jan Gogola, etnograf Jiří Langer, výtvarník Oldřich Páleníček, historička Blanka Rašticová, sociolog Antonín Sobek, folkloristka Jiřina Sousedíková, herečka Jana Tomečková, folklorista Jan Vančura a pozdější vítěz Josef Ruszelák.

 

Blahopřeji panu Ruszelákovi i všem nominovaným osobnostem, kterých si nesmírně vážím,“ řekla zodpovědná za kulturu a školství krajská radní Zuzana Fišerová. „Rozhodování nebylo vůbec lehké a ráda bych vyjádřila všem navrženým velké poděkování za jejich působení v mnoha oborech uměleckých činností, za originální nápady, rozsáhlé kulturní aktivity, tvořivost a hlavně nadšení pro věc,“ dodala Fišerová.

 

Josef Ruszelák si měl původně cenu převzít na konci listopadu. Kvůli nepříznivé epidemiologické situaci se předání ceny ale posunulo na později.

 

Josef Ruszelák se narodil v roce 1938 v Nětčicích. Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu Uherské Hradiště a od roku 1946 žije ve Zlíně. Jeho dílo zahrnuje práci malířskou, grafickou, fotografickou, scénografickou, typografickou, působil také jako ilustrátor, kostýmní výtvarník a kurátor.

 

Celých 35 let pracoval pro Divadlo pracujících, tedy dnešní Městské divadlo Zlín. Je členem významných uměleckých sdružení a nositelem řady ocenění. Jeho díla jsou zastoupena v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně, v Muzeu Kroměřížska, v Moravské galerii v Brně, v Galerii výtvarného umění v Ostravě i v soukromých sbírkách.