Přejít k hlavnímu obsahu
Baťova nemocnice obhájila statut onkogynekologického centra

Baťova nemocnice obhájila statut onkogynekologického centra

Zlín

Baťova nemocnice získala znovu po pěti letech statut centra vysoce specializované onkogynekologické péče. Po vyhodnocení Ministerstva zdravotnictví ČR se stala jednou ze 13 nemocnic, které statut získaly, pět dalších bylo vyřazeno kvůli nesplnění kritérií.

 

Pro zlínskou nemocnici znamená obhájení statutu především potvrzení vysokých kvalit operativy a péče o onkologicky nemocné pacientky.

 

Opětovné získání statutu vysoce specializovaného centra v onkogynekologii je pro nás a naše zdravotníky skvělá vizitka. Některé z operací navíc nedělají všechna centra, máme opravdu velmi dobré specialisty,“ sdělil ředitel Krajské nemocnice T. Bati Jan Hrdý.

 

Lékaři v centru vysoce specializované onkogynekologické péče pod Gynekologicko-porodnickým oddělením Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně řeší především čtyři typy nádorů – nádory zevního genitálu, děložní sliznice, vaječníků a děložního čípku.

 

Jedním z hlavních kritérií pro udělení statutu centra je počet odborníků, ti jsou v Baťově nemocnici dva, kteří pracují na plný úvazek. Dalším kritériem je počet odléčených pacientek, kterých musí být minimálně 100.

 

My se pohybujeme na číslech 150-170 žen ročně. Je to důležité, protože tento údaj svědčí mimo jiné o erudici operatérů. Laicky řečeno – čím více operací, tím více zkušeností. Dalšími kritérii jsou také přístrojové a další personální vybavení v rámci našeho krajského komplexního onkologického centra,“ řekl primář Gynekologicko-porodnického oddělení KNTB Vladimír Kalist.

 

Ten dále doplnil, že jedním z hlavních parametrů kvality péče v onkogynekologii je i tzv. přežívání pacientek po ukončené léčbě. „V těchto číslech jsme na tom v celorepublikovém srovnání dle dat ÚZIS výborně, naše pacientky mají jednu z nejdelších dob přežití,“ pokračoval Kalist.

 

Většina nádorových onemocnění se týká spíše starších žen nad 60 a 70 let. Jiné je to u rakoviny děložního čípku, kde se jedná nejčastěji o ženy ve věku 35 až 45 let.

 

Díky očkování a screeningu však jejich počet u tohoto onemocnění každoročně klesá. V loňském roce se v onkogynekologickém centru KNTB léčilo 165 nových pacientek se záchytem gynekologických nádorů. Lékaři provedli celkem 92 radikálních operací,“ upřesnila na závěr mluvčí KNTB Dana Lipovská.

 

Foto: KNTB