Přejít k hlavnímu obsahu
Architektka Eva Jiřičná: Do Zlína se vždy ráda vracím

Architektka Eva Jiřičná: Do Zlína se vždy ráda vracím

St 17. 11. 2021 - 17:01 Zlín

Zlínská univerzita přivítala na konci minulého týdne vzácného hosta. Tím byla světově uznávaná architektka Eva Jiřičná, která si coby autorka architektonické studie přijela prohlédnout nově zrekonstruovanou univerzitní aulu.

 

Univerzitní aula stará téměř třicet let se díky kompletní rekonstrukci proměnila v reprezentativní a moderně zařízené prostory. Má zcela nové sedačky, vnitřní vybavení, špičkovou audiotechniku, foyer i sociální zařízení.

 

Nejdůležitější je, aby se lidé, kteří tady budou sedět a poslouchat, cítili dobře. Myslím, že se nám podařilo vytvořit velmi příjemné a reprezentativní prostředí, přeci jen se tady odehrávají velmi důležité okamžiky v životě studentů i jejich rodin v podobě promocí,“ řekla architektka Eva Jiřičná.

 

Interiér zvolila Eva Jiřičná barevný. Například křesla odráží barvy univerzity, tedy oranžovou. „Já si již ve svém věku myslím, že architekti musí tvořit pro radost a že je lepší používat barvy. To je jak malé dítě, když si může vybrat, tak si vybere taky barevnou věc. A já mám pořád to malé dítě tak nějak v sobě,“ usmívá se zlínská rodačka.

 

Architektka si během své návštěvy prošla všechny prostory. „Architekt nemůže být nikdy spokojený, domnívám se, člověk musí být neustále nespokojený, aby se zlepšoval. Chyby děláme všichni a je jen otázka, jak si je kdo umí přiznat. Tady je téměř hotovo, ale ještě pořád vidím maličkosti, které musíme zlepšit. Pokud bych byla spokojená, to bych mohla rovnou do důchodu, a to se mi ještě nechce,“ říká s vtipem Eva Jiřičná, která se zlínskou univerzitou spolupracuje od počátku jejího založení, tedy dvacet let.

 

Po 53 letech v Anglii je pro mě Zlín stále rodné město, jsem pyšná, že jsem se tu narodila. Vždycky se sem moc ráda vracím. A to, že tady můžu tvořit, považuji opravdu za své velké štěstí a pokaždé tuto nabídku se ctí přijímám,“ uvádí Eva Jiřičná.

 

Rekonstrukce auly za téměř 90 milionů korun začala v roce 2020. Uzavřená ale byla již dva roky předtím kvůli nedostatkům v požárně – bezpečnostních předpisech. Pokud to epidemiologická situace dovolí, bude otevřena v polovině prosince při slavnostním shromáždění k 20. výročí univerzity.