Červený kameň
Asi 10 km severozápadně od Púchova, téměř na hranicích s Českou republikou, leží malá obec Červený Kameň, pojmenovaná po nalezišti vápencové rudy radiolaritu. Působivé okolí vápencových bradel lákalo člověka od pradávna. Historie obce Červený kameň se píše od roku 1354, ze kdy pochází její zakládací listina v rámci panství nedalekého hradu Vršatec, ležícího na druhém konci Vršatského bradla.
Nejvýraznějším turistickým lákadlem obce položené v průsmyku na Tovarském potoku je soustava do výšky vyrůstajících Červenokamenských bradel, vápencových skalních útvarů, tvořících pozvolné doznívání nedalekých známějších Vršatských bradel na severním konci Bílých Karpat.
Okolo bradel je vybudován naučný chodník, který svou délkou a náročností netvoří nezdolnou výzvu ani pro méně zdatné turisty. Příjemná procházka kolem skalních masivů nabízí kromě výhledů na Pováží a pohoří položených za ním, Strážovské vrchy a Malou Fatru, také malebné prostředí stepního charakteru s vápencovou květenou. Například Všivec chocholatý se vyskytuje v rámci celého Slovenska pouze v této lokalitě. Faunu pak reprezentují třeba poštolka obecná nebo jasoň červenooký.
Naučná stezka začíná křížovou cestou. Ta přes čtrnáct zastavení stoupá až k malé skalní kapličce, kterou zdobí socha panny Marie a každý rok se tu v létě koná mše svatá nebo růžencová slavnost. Výhled na obec a její okolí však toto místo nabízí po celý rok.
Projekt Park Rochus a lesopark Lachovec, společné přírodní a kulturní dědictví, je spolufinancován Evropskou unií v rámci programu INTERREG V-A Slovenská republika – Česká republika 2014-2020.