Přejít k hlavnímu obsahu
Vsetínská nemocnice podporuje kalíškování či dokrm pomocí cévky při kojení

Vsetínská nemocnice podporuje kalíškování či dokrm pomocí cévky při kojení

Vsetín

Vsetínská nemocnice představila při příležitosti Světového týdne kojení novinky, které v této oblasti zavádí. Týkají se například podpory tzv. kalíškováním, dokrmu pomocí cévky nebo bondingu.

 

Bezprostřední období po porodu je pro dítě velmi důležité. Začíná totiž poporodní adaptace novorozence v prostředí, které je pro něj zcela nové.

 

„Podporujeme první přisátí novorozence ve chvíli, kdy samo projeví své vrozené reflexy, začne hledat prso matky a otevírat svá ústa. V naší porodnici podporujeme kontinuální bonding (kontakt skin to skin – kůže na kůži) mezi maminkou a dítětem,“ vysvětluje laktační poradkyně Kamila Krajča.

 

Bonding má podle ní pozitivní vliv na nástup laktace, poporodní adaptaci miminka a také na budování vztahové vazby.

 

„V případě porodu císařským řezem podporujeme krátký bonding maminky s dítětem bezprostředně na operačním sále, který následně přechází v bonding otce s dítětem do doby, než je maminka převezena z operačních sálů a opět dochází k jejich setkání,“ pokračuje laktační poradkyně.

 

Maminky podporuje v kontaktu skin to skin a napomáhá se správnými technikami kojení v prvních dnech po porodu. Laktační poradkyně také asistuje v případech, kdy je pro miminko obtížné přisátí k prsu, nebo v případě pozdějšího nástupu laktace.

 

„Podporujeme alternativní přístupy v rámci dokrmování miminek tak, aby nebyl narušen přirozený reflex sání z prsa. Jedná se například o dokrm pomocí kalíškování nebo cévky u prsa. Zároveň podporujeme dokrm pomocí vlastního odstříkaného mateřského mléka, pokud to laktace umožní,“ specifikuje Krajča.

 

Kalíškování je alternativní způsob krmení dětí, které nemohou sát přímo z prsu. Je vhodný jak pro odsáté mateřské mléko, tak pro kojeneckou výživu – dává se dítěti z kalíšku. „Nenarušuje přirozený reflex sání z prsu. Souběžně se pokoušíme o přisátí k prsu,“ dodává laktační poradkyně.

 

Dokrm pomocí cévky je vhodný, pokud je tvorba mléka nedostatečná. „Jedná se o laktační pomůcku, která je složena z cévky a nádobky. Dítě tak může sát jak mléko z prsu, tak dokrm. Ani v tomto případě se nenarušuje proces přisátí a sání, zároveň se stimuluje tvorba mléka a podporuje vazba matky a dítěte,“ dodává Kamila Krajča.

 

Foto: Vsetínská nemocnice a.s.