Přejít k hlavnímu obsahu

Plynové injekce či parafínové zábaly. Vodoléčba ve Vsetíně nabízí nové léčebné metody

St 30. 11. 2022 - 20:03 Vsetín

Nově vybudované pracoviště vodoléčby ve Vsetínské nemocnici nabízí nové léčebné metody jako například aplikaci plynových injekcí, parafínových zábalů nebo užití kompresní pásky Flossband. Velký zájem ze strany klientů je rovněž o ergoterapii či cvičení v závěsném systému Redcord.

 

„Máme dvě stanoviště vodoléčby, pro horní a dolní končetiny. Ve druhém případě se jedná o sedací vanu, která má dvě výškové úrovně, jednu na kotníky, druhou na kolena, kyčle, bedra. K výběru je několik možností režimů a nastavení,“ vysvětlila primářka Danuše Trnovcová.

 

Právě vodoléčba je vhodná i pro pacienty, kteří nemohou využívat jiné terapie. „Nemá v podstatě žádné kontraindikace, je vhodná i pro onkologické pacienty, výborná na poúrazové stavy, otoky, jizvy. Může se použít i u pacientů, kteří mají kardiostimulátor, kde se u ostatních metod potýkáme s celou řadů limitů,“ dodala primářka.

 

Nově vybudované pracoviště nabízí například aplikaci kompresní pásky Flossband. Tato technika je zdánlivě podobná klasickému tejpování, které už dnes patří k běžným technikám, ale rozdílů je mnoho, ať již v materiálu či ve způsobu aplikace. 

 

„Při klasickém tejpování se používá textilní páska podobná náplasti a nanáší se až na pět dnů. Flossband je elastický gumový pruh, který se aplikuje na velmi krátkou dobu, zhruba na dvě až tři minuty na postiženou část. Po chvíli se postup opakuje. Flossband se nám velmi osvědčil, má dobrý efekt na chronické přetížení, pomáhá redukovat otoky při poúrazových stavech. Používají jej i sportovci, podle toho jak pásku navineme, jakou sílu dáme do komprese měkkých tkání, má různý efekt. Může sloužit i k regeneraci,“ informovala primářka.

 

Mezi další novinky pracoviště vodoléčby patří parafínové zábaly, které se využívají pro aplikaci termoterapie. „Dochází k uvolnění svalů, kloubů, zlepšuje se prokrvení. Výhodou je také intenzivní hydratace,“ vysvětlila vedoucí fyzioterapeutka Pavlína Matějčková.

 

Parafínové zábaly se využívají při artróze, revmatoidní artritidě, Bechtěrevově chorobě, poúrazových a bolestivých stavech. „Parafín je speciální vosk, který má schopnost zadržovat po dlouhou dobu teplo. Použít jej můžeme ve formě parafínových rukavic nebo obkladu, který se ponechá na těle patnáct až dvacet minut,“ dodala fyzioterapeutka s tím, že před použitím je parafín zapotřebí zahřát na teplotu okolo 55 stupňů Celsia.

 

V nabídce vodoléčby najdou klienti také speciální plynové injekce, při nichž se aplikuje oxid uhličitý přímo do podkoží bolestivých míst. Injekce mírní bolesti zad a páteře, ale jsou úspěšné také u zánětlivých degenerativních onemocnění kloubů, artrózy, pomáhají při hojení jizev různých lokací, u léčby srůstů, bolestí hlavy či bolestivých zatuhnutí ve svalech. „Léčivou proceduru je vhodné aplikovat šest až desetkrát,“ uzavřela fyzioterapeutka.