Přejít k hlavnímu obsahu

Ve Valašském Meziříčí mají nové náměstí. Obyvatelé se ho dočkali po 60 letech

Valašské Meziříčí

Dlouhých 60 let trvalo, než se obyvatelé Valašského Meziříčí dočkali nového náměstí, které se jim poprvé slavnostně otevřelo v pátek 23. září. Za kompletní revitalizaci historického centra zaplatila valašskomeziříčská radnice více než 60 milionů, třetinu nákladů pokryla dotace od Zlínského kraje.

 

Nové stromy po obvodu, ostrůvky zeleně v horní i dolní části, povrch kompletně z přírodních kamenů, fontána, časová osa se stopami T. G. Masaryka či socha sv. Floriána v novém kabátě – to je pouze struční výčet novinek na valašskomeziříčském náměstí.

 

Rozpraskaný asfalt, divoká výsadba zeleně a další problémy starého náměstí jsou dnes už minulostí. Jsem moc rád, že se nám podařilo tento projekt zahájit ještě před enormním navýšením cen a zdárně dovést do finále. Ve Valašském Meziříčí tak máme konečně náměstí, na které můžeme být právem hrdí,“ uvedl starosta města Robert Stržínek.

 

Náročnost stavebních prací si vyžádala posunutí původního termínu dokončení ze srpna na září. Důvodem byla zejména tvorba hlubších podkladních vrstev.

 

Za nové náměstí jsme zaplatili bezmála 63,8 milionů korun. Na revitalizaci se nám však podařilo získat také dotaci téměř 21 milionů od Zlínského kraje, která pokryla třetinu nákladů, za což jsme moc rádi. Věřím, že nové náměstí bude sloužit občanům a také návštěvníkům našeho města další desítky let,“ uzavřel starosta Stržínek.

 

Konečná podoba revitalizace vychází z kompromisní dohody mezi radnicí, památkáři a vybranými odborníky. Náměstí je totiž centrem městské památkové zóny a jeho úpravy se řídí podmínkami platnými pro toto území.

 

Revitalizace přinesla také řadu zajímavých archeologických objevů, které nyní detailně studují pracovníci Muzea regionu Valašsko.