Přejít k hlavnímu obsahu
Výroční ceny pro jubilejní 50. Letní filmovou školu vytvořil uznávaný designér Maxim Velčovský

Výroční ceny pro jubilejní 50. Letní filmovou školu vytvořil uznávaný designér Maxim Velčovský

Uherské Hradiště

Ceny v podobě ikonického zmrzlinového kornoutu si na jubilejní 50. Letní filmové škole v Uherském Hradišti převezme hned několik významných osobností z oblasti kinematografie. Ty letos obdrží vskutku unikátní umělecký kousek - jedinečnou kolekci výročních cen vytvořil oceňovaný český designér Maxim Velčovský.

 

Maxim Velčovský ve svých návrzích pracuje především se sklem a porcelánem, často se pohybuje na hraně pop artu. Známé jsou například jeho porcelánové šálky inspirované tvarem PET lahví a kelímků, vázy ve tvaru holinek a mísa ve tvaru České republiky. Podobný styl mají i letošní výroční ceny AČFK v podobě zmrzlinového kornoutu z písku a kamínků.

 

Tato kolekce tematicky vhodně doplňuje naše bádání v historii AČFK, které se mnohdy podobalo dramatickému pátrání po archeologických vykopávkách. Každá cena je unikátní a každá na sobě nese jiný artefakt z Maximovy osobní sbírky. Některé z nich objeví laureáti až po detailnějším prozkoumání,“ uvádí LFŠ na svém webu.

 

Výroční ceny letos obdrží Jiří Suchý, Jan Kačer in memoriam, Ildikó Enyedi, Arnaud Desplechin a vedoucí filmových klubů za jejich velkou lásku ke kvalitním filmům a za to, že svůj volný čas neúnavně věnují filmové edukaci a vytváří komunity zapálených klubistů, kteří jsou již více než 50 let základnou Letní filmové školy.

 

Děkujeme Maximovi za jeho nasazení. Za celkovou pomoc děkujeme také duu Štěpán Malovec a Adam Tureček, kteří navíc výroční ceny v podobě zmrzlin před lety navrhli, a panu Hlušičkovi z Goldfinger porcelánu za pečlivou výrobu základních porcelánových zmrzlin,“ informovala LFŠ.

 

Maxim Velčovský prožil v Uherském Hradišti kus svého života – v devadesátých letech studoval na místní Střední uměleckoprůmyslové škole. Vystavoval v Česku i ve světě a jeho práce jsou zařazeny ve sbírkách Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, Viktoriina a Albertova muzea v Londýně, v Nové Pinakotéce v Mnichově a v muzeu designu a užitého umění Mudac v Lausanne. V současné době působí jako kreativní ředitel ve společnosti Lasvit.

 

Foto: Libor Galia