Přejít k hlavnímu obsahu
Výjezdové základny ve Slavičíně a Uherském Hradišti mají nové vozidlo RV

Výjezdové základny ve Slavičíně a Uherském Hradišti mají nové vozidlo RV

Uherské Hradiště

Výjezdové základny záchranné služby ve Slavičíně a Uherském Hradišti dostaly dvě nová vozidla za více než 4 miliony korun. Dvoučlenné posádky ve složení lékař – řidič záchranář budou jezdit v nových Seatech Tarraco, které nahradí vozidla Škoda Yeti z roku 2017.

 

K obměně vozového parku dochází pravidelně a postupně. Díky plánu obnovy se nám auta, která jsou pro posádky zdravotnické záchranné služby klíčová, daří udržet na velmi dobré úrovni. Například do konce roku ještě očekáváme dodávku 19 sanitek,“ řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Josef Valenta.

 

Auta značky Škoda Yeti, která doteď jezdila ve Slavičíně a Uherském Hradišti, záchranka nevyřazuje, ale přesunula je mezi své zálohy, kde nahradila starší auta z roku 2013.

 

Nová auta pro posádky RV jsou žluté barvy s retroreflexním polepem, vestavbou pro uložení zdravotnického materiálu, světelným a zvukovým výstražným zařízením a zařízením pro komunikaci a přenos dat. V souvislosti s provedenou zdravotnickou vestavbou jsou ve vozidle pouze tři místa k sezení.

 

Seat Tarraco pohání dvoulitrový vznětový motor o výkonu 147 kW, který se přenáší prostřednictvím sedmistupňové automatické převodovky na všechna čtyři kola. V současném vozovém parku jde o největší vozidla pro RV výjezdy, když celková délka je 4735 mm a šířka 1839 mm,“ informovali záchranáři na webu ZZS ZK.

 

Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje disponuje dohromady 13 vozidly pro systém rendez-vous. Nové RV vozidlo se pro letošní rok plánuje také pro výjezdovou základnu ve Vsetíně.

 

Co je systém rendez–vous?

V místě události zasahuje dvoučlenná posádka RV (lékař a řidič záchranář) ve vybraném osobním nebo terénním autě a posádka RZP (rychlá zdravotnická pomoc) v sanitním voze, který je uzpůsoben pro transport pacienta. Obě skupiny se setkávají v místě události. Pokud to umožní zdravotní stav pacienta, je po ošetření transportován posádkou RZP do zdravotnického zařízení, zatímco lékař zůstává k dispozici v daném regionu pro další tísňovou výzvu.

 

Foto: ZZS ZK