Přejít k hlavnímu obsahu

V Uherském Hradišti značí kola „neviditelnou“ DNA. Služba pomáhá předcházet krádežím

Uherské Hradiště

Městská policie Uherské Hradiště nabízí obyvatelům města forenzní značení jízdních kol pomocí tzv. neviditelné syntetické DNA. Takto označené bicykly lze rychle a jednoduše identifikovat a samotné značení navíc pomáhá předcházet krádežím.

 

Občanům města, kteří projeví zájem, mohou strážníci označit jejich jízdní kola či kompenzační pomůcky forenzním značením - okem neviditelnou syntetickou DNA,“ informoval tiskový mluvčí Uherského Hradiště Jan Pášma.

 

Jedná se o fyzické nanesení látky obsahující speciální DNA na rám kola. „Když to řeknu zjednodušeně – není to pouze jedna tečka, ale několik teček, tedy několik označení rámu, které se dá přečíst prostřednictvím speciálního zařízení,“ upřesnil velitel Městské policie Uherské Hradiště Vlastimil Pauřík.

 

Tato látka a doprovodný štítek, který informuje o zapsání kola v registru, pomáhá kola snadno, jednoznačně a rychle identifikovat. Samotná nálepka je navíc účinnou prevencí proti krádežím. V případě odcizení pak výrazně vzrůstá možnost dohledat původního majitele.

 

Služba začala v Uherském Hradišti fungovat v roce 2018, kdy doplnila již zavedenou evidenci jízdních kol. „V té je aktuálně 1426 kol, z toho 389 kol již bylo označeno syntetickou DNA,“ pokračoval Pášma.

 

Vzhledem k zájmu veřejnosti o tuto službu chce městská policie v této činnosti pokračovat i v letošním roce.

 

Značení jízdních kol je určeno pro občany s trvalým pobytem na území města Uherské Hradiště a tuto službu poskytuje město Uherské Hradiště prostřednictvím městské policie zdarma,“ dodal Jan Pášma s tím, že samotné značení provádějí strážníci přímo v sídle Městské policie Uherské Hradiště v Hradební ulici.