Přejít k hlavnímu obsahu

Slovácké léto 2022 přilákalo na tisíc sportovců. „Táhly“ i večerní koncerty

Po 11. 7. 2022 - 20:01 Uherské Hradiště

Patnáctý ročník Slováckého léta už je minulostí. Oblíbený sportovně-kulturní festival nabídl v deseti dnech celkem 22 sportů, 20 koncertů a 205 nových nadějí na život. I přesto, že návštěvníky několikrát pozlobilo deštivé počasí, bylo Masarykovo náměstí při koncertech každý večer zaplněné do posledního místečka.

 

Do bohatého programu Slováckého léta hned první večer zasáhlo počasí. Tradiční zahajovací koncert kapely Tabák – Kabát revival musel být po několika desítkách minut přerušen z důvodu silné bouřky.

 

Po náměstí jsme se brodili téměř po kolena ve vodě. Jakmile voda opadla, kapela Rocksoar nastoupila a odehrála svůj plánovaný noční koncert, jako by se nic nestalo. Bylo nám však líto připravit návštěvníky o koncert Tabáku, tak jsme jej zařadili do náhradního termínu na úplný závěr Slováckého léta v neděli odpoledne,“ popisuje trable s počasím zakladatel festivalu Marek Pochylý.

 

Kromě Tabáku do Uherského Hradiště přijely kapely Mňága a Žďorp, Iné Kafe, No Name, Argema, Reflexy nebo Poetika. Na menší stage je každý večer doplnily regionální kapely.

 

Tady na Slovácku jsme začínali, hráli jsme několikrát v klubu Mír a bojovali o každého fanouška,“ zavzpomínal před do posledního místa zaplněným náměstím frontman No Name Igor Timko.

 

Déšť zahnal do Klubu kultury také Slovácké divadlo s koncertní verzí muzikálu Jesus Christ Superstar, do chodeb Kolejního nádvoří Folklorní večer, posunul o hodinu koncert Fleretu a potrápil i beachvolejbalisty, kteří na Slováckém létě odehráli Český pohár mužů a žen.

 

Bylo to trošku na morál. Přece jen k beachvolejbalu patří sluníčko a plážové počasí. A když začne pršet a balón se nasákne vodou, je těžký,“ okomentovala ztížené podmínky Michaela Kubíčková, která si nakonec s parťačkou Karin Žolnerčíkovou odvezla z Českého poháru na Slováckém létě bronz.

 

Jedním dechem však chválila centrkurt přímo v samotném srdci Slovácka na Masarykově náměstí. „Je to skvělý zážitek! Už jsem si na pár takových centrech zahrála, především na zahraničních túrách ve Švýcarku nebo Polsku, a určitě je to pro hráče za odměnu. Je jasné, že diváci vyhecují hráče k nejlepším výkonům, je to úplně jiná atmosféra a hrozně fajn,“ dodala úspěšná beachvolejbalistka.

 

Kromě tradičního plážového volejbalu, atraktivních dračích lodí, Žhavých běhů nebo pohodového pétanque se letos na Slováckém létě objevily i premiérové aktivity. Například streetové sporty nebo šifrovačka.

 

Celkově se do sportů registrovala asi tisícovka účastníků, což nás těší. Vždyť mottem letošního ročníku Slováckého léta byla radost z pohybu,“ těší Marka Pochylého.

 

Po šest dnů byl součástí Slováckého léta stánek Českého národního registru dárců dřeně a účastníci tak měli možnost zapsat se někomu do života.

 

Nakonec dobrovolníci z Registru zaznamenali 205 nových potenciálních dárců. Pevně věříme, že svého dárce i díky Slováckému létu najde nejen Šimonek z Babic, který dřeň akutně potřebuje, ale i další potřební,“ říká PR manažerka Slováckého léta Petra Kučerová.

 

Generální partner Slováckého léta, Česká zbrojovka, navíc věnoval v průběhu festivalu šek na 50 000 korun paní Martině z našeho regionu, která zůstala nečekaně sama na výchovu a zajištění tří dětí.

 

V průběhu Slováckého léta došlo i na ocenění osobností, které se celoživotně zasloužily o sport a kulturu. Jako první převzal Cenu Slováckého léta boxer Lukáš Konečný, dále Josef Pavka z kapely Argema nebo propagátoři beachvolejbalu Dana Vycudilíková a Jaroslav Málek. Oceněni byli i motocyklový závodník Karel Kalina a streetballista Marek Trejtnar.

 

Foto: Kateřina Nosková