Přejít k hlavnímu obsahu

Jeden svět nabídne v Hradišti osm projekcí. Přijede i novinářka Světlana Witovská

Uherské Hradiště

Cena bezpečí. To je hlavní téma jubilejního 25. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Mezi festivalová města patří také Uherské Hradiště, které ve dnech 27. - 30. března nabídne celkem 8 vybraných projekcí doplněných o besedy s hosty.

 

Co pro nás znamená bezpečí ve světě plném nejistot, obav a krizí, a co jsme ochotni pro něj udělat? Jedná se o globální otázku, kde každý konflikt, malého či velkého rozměru, ohrožuje bezpečí ulice, města, země, a také různých skupin lidí napříč světem rozděleným nerovností, diskriminací či bezprávím. Cena bezpečí je hlavní téma letošního festivalu dokumentárních filmů Jeden svět, který přijede koncem března také do Uherského Hradiště.

 

Na festivalu se setkáte například s režisérkou Soňou G. Lutherovou, s dobrovolníkem humanitární organizace Koridor UA Martinem Binderem, s farmářkou Ivou Novákovou z Horňácké farmy, s Evou Malůškovu z uherskohradišťské Charity nebo s předsedou spolku Q prostor Zlín Vladimírem Babicou. Navíc můžete navštívit přednášku novinářky Světlany Witovské, která vás provede světem investigativní žurnalistiky, politických debat a fake news.

 

Dokumenty Jednoho světa nejsou jen kritické, ale zároveň ukazují cestu, jak svět udělat lepším místem. Účast zajímavých hostů maximalizuje pozitivní inspirace, kterých není nikdo dost,“ láká na festival jeden z dramaturgů regionálního programu v Uherském Hradišti Jaromír Orel.

 

Festival zahájí snímek Překonat temnotu, který je souborem krátkých filmů upozorňujících na celou tragédii, která následovala po ruské invazi na Ukrajinu v únoru 2022. „Dva filmy z českých a slovenských luhů a hájů – Šťastně až na věky a Šťastný člověk – ukáží, jak se proměnil pohled na podoby vztahů a genderovou svobodu,“ pokračoval Orel.

 

Film Polské modlitby dokumentuje postupný přechod anti-LGBTQ aktivisty na druhý břeh. Chladnokrevnou vraždou slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka se zabývá film Kuciak: Vražda novináře, který o své komentáře doplní hostka Světlana Witovská.

 

Protestními písněmi pečovatelek je překvapivě obohacen finský dokument Nelítostné časy, konejšivé hlasy, vypovídají o úpadku úrovně péče o seniory. „O tom, že toto téma se týká také naší země, bude hovořit Eva Malůšková z Charity Uherské Hradiště,“ upřesnil Jaromír Orel.

 

Nečekaně úspěšný boj mladého rakouského farmáře udržet svou alternativní horskou farmu při životě ukáže film Farmář a hipster. Úsměvné zamyšlení nad možnou zářnou budoucností, kdy stroje nahradí lidi ve všech oborech práce a možná bude mzda za nic, divákům zprostředkuje mnohovrstvý snímek Postpráce.