Přejít k hlavnímu obsahu
Eva Jiřikovská se dostala do nejužší nominace Cen divadelní kritiky za hru Opilí

Eva Jiřikovská se dostala do nejužší nominace Cen divadelní kritiky za hru Opilí

Uherské Hradiště

Scénografka Eva Jiřikovská byla zařazena mezi tři finalisty prestižních Cen divadelní kritiky. Nominaci získala za práci na tragikomické grotesce Slováckého divadla Opilí, pro kterou vytvořila scénu a kostýmy.

 

Jméno Evy Jiřikovské se v nejrůznějších divadelních anketách objevuje pravidelně, na Cenu divadelní kritiky byla nominovaná už poněkolikáté. Automaticky ji však rozhodně nebere.

 

Pokaždé je to o zastavení srdce a velkém potěšení. Navíc v nejužší nominaci jsem teprve podruhé, o to větší pocit štěstí to pro mě je, že si naší práce někdo všiml. Samozřejmě ji děláme především pro diváky, ale když ji ocení i kritici, je to ještě něco navíc,“ svěřila se Eva Jiřikovská. „Mé poděkování i ta nominace samotná patří všem, kteří se na inscenaci podíleli – od krejčových až po herce a režisérku,“ dodává scénografka.

 

Jiřikovská sama říká, že na práci má štěstí a podílí se na inscenacích, ve kterých vše funguje tak, jak má. „Pak jsou ale některé, kde to zaklapne ještě o kousek víc, o něco jemněji přesahují ostatní. Všichni se na ní podílí energií i nasazením stejně, dají jí ze sebe něco navíc. A pak se stane zázrak,“ říká s tím, že Opilí mezi takové inscenace bezesporu patří. „V Česku je spousta divadel a vzniká obrovské množství inscenací. O to víc mě těší, že je tato nominace pro Slovácké divadlo, že kritici se na východ republiky vydali, inscenaci viděli a ještě pro ni takto hlasovali,“ uzavírá Eva Jiřikovská.

 

Mezi nominacemi na Ceny divadelní kritiky převládají pražské scény – Národní divadlo Praha, Švandovo divadlo na Smíchově nebo Divadlo Na zábradlí. Mezi nominovanými figurují ještě další „velikáni“ typu Divadla Petra Bezruče z Ostravy, Činoherního studia Ústí nad Labem nebo Klicperova divadla Hradec Králové. Slovácké divadlo je tak jedinou moravskou regionální scénou v nominacích za rok 2023.

 

Výsledky 32. ročníku Cen divadelní kritiky za rok 2023 budou vyhlášeny v sobotu 16. března v Divadle X10.

 

Foto: Slovácké divadlo