Přejít k hlavnímu obsahu
Při neštěstí ve Slušovicích zaznamenala záchranka nárůst telefonátů o 400 procent

Při neštěstí ve Slušovicích zaznamenala záchranka nárůst telefonátů o 400 procent

Slušovice

Zásah v Music clubu Sud ve Slušovicích v noci ze soboty na neděli hodnotí Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje jako jeden z nejnáročnějších v posledních letech. Pracovníci operačního střediska zaznamenali nárůst telefonátů a radiových relací o 400 procent, záchranáři se na místě potýkali s velkým množstvím raněných osob, chaosem a davovou psychózou. Zdravotníci museli přistoupit ke třídění pacientů dle závažnosti jejich zranění.

 

Jak jednotlivé výjezdové posádky, tak i celý tým Zdravotnického operačního střediska předvedl při zásahu u mimořádné události ve Slušovicích výborný profesionální výkon. O všechny raněné bylo dobře postaráno,“ uvedl ředitel Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Josef Valenta.

 

Dispečerky Zdravotnického operačního střediska zachovaly klidnou hlavu i přesto, že byly vystaveny nesmírnému tlaku. Obrovské díky si za své nasazení zaslouží všichni zasahující záchranáři. V neposlední řadě je třeba vyzvednout také příkladnou spolupráci všech složek integrovaného záchranného systému,“ pokračoval Valenta.

 

Zdravotnické operační středisko odbavilo téměř 120 hovorů a radiových relací

 

První hovor na tísňovou linku 155 zaznamenaly dispečerky v čase 23:26. Hned poté následovala série dalších telefonátů.

 

Prakticky všichni volající hlásili velké množství dusících se lidí na diskotéce,“ uvedl šéf Zdravotnického operačního střediska Libor Zajonc.

 

O minutu později, v čase 23:27 dostaly první posádky příkaz k výjezdu. Jednalo se o dvě posádky vozů rychlé zdravotnické pomoci a jedno vozidlo rendez-vous ze Zlína. Ve stejný čas vyslalo operační středisko do Slušovic jednu posádku rychlé zdravotnické pomoci ze Vsetína.

 

Po celou dobu docházelo k vytěžování volajících. A poté, co přišla z místa události zpětná vazba od první posádky, odeslal dispečink další prostředky včetně tří převozových sanitek Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně,“ popsal další průběh Libor Zajonc.

 

Celkově odbavilo Zdravotnické operační středisko od přijetí první tísňové výzvy do ukončení události 117 hovorů a radiových relací.

 

Pro srovnání mohu uvést, že ve stejném časovém období jsme předešlý víkend napočítali 23 hovorů a radiorelací. Celá situace byla ze strany dispečinku velmi správně logisticky zvládnutá. Pochvala sloužícím dispečerkám je na místě. Zároveň bych ale chtěl poděkovat kolegům od Policie ČR, Hasičského záchranného sboru a řidičům převozových sanitek,“ zhodnotil zásah Libor Zajonc.

 

Tři lidé skončili ve vážném stavu na vysokoprahovém urgentním příjmu

 

Pacienti s lehkými zraněními typu oděrek a drobných ranek se při zásahu ve Slušovicích dostali převážně do péče hasičů Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje. Pacientů s nejvyšší prioritou léčby, kteří utrpěli středně vážná a závažná zranění, se okamžitě po příjezdu ujali záchranáři Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje.

 

Záchranná služba odvezla celkem tři pacienty ve vážném stavu na vysokoprahový urgentní příjem Baťovy nemocnice ve Zlíně, další zraněný putoval na nízkoprahový urgentní příjem a posledního pacienta odvezla posádka na chirurgickou ambulanci Vsetínské nemocnice. Zbylé tři pacienty vyžadující ošetření ve zdravotnickém zařízení odvezly převozové sanitní vozy Baťovy nemocnice.

 

Zásah byl ze strany Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje ukončen dvě hodiny po půlnoci, kdy se na výjezdovou základnu vrátila poslední výjezdová skupina.