Přejít k hlavnímu obsahu

Obyvatelé Otrokovic se obávají návratu husté dopravy

So 8. 1. 2022 - 18:02 Otrokovice

Po jihovýchodním obchvatu Otrokovic je od začátku ledna možný průjezd pouze s dálniční známkou. Vedení Zlínského kraje i Otrokovic žádalo Ministerstvo dopravy, aby nově otevřený úsek dálnice D55 dostal výjimku a zpoplatněn nebyl. Nebylo však úspěšné.

 

Nově otevřený úsek dálnice D55 mezi exitem 32 a 34, tedy jihovýchodní obchvat Otrokovic, byl od 1. ledna zařazen na seznam zpoplatněných pozemních komunikací. A to i přesto, že vedení Zlínského kraje a města Otrokovic usilovalo o to, aby mohli řidiči v tomto úseku jezdit i nadále bez omezení.

 

Zpoplatnění obchvatu je dáno vyhláškou Ministerstva dopravy, která začala platit od začátku roku 2022. Vedení Otrokovic chtělo vyhlášku ještě před začátkem platnosti připomínkovat, nedostalo k tomu ale možnost. Město proto ministerstvo samo oslovilo a v dopise argumentovalo důvody, proč by ke zpoplatnění nemělo dojít.

 

Mimo jiné jsme zdůrazňovali, že základním smyslem dálničních obchvatů měst má být maximální možné odvedení silniční dopravy mimo centra, a to i za cenu zvýšení motivace řidičů motorových vozidel k použití obchvatů jejich nezpoplatněním. Podle našeho názoru by měla v čele zájmu stát ochrana životního prostředí i obyvatel žijících ve zdravém prostředí města,“ uvedla starostka Otrokovic Hana Večerková.

 

Vedení Otrokovic argumentuje také tím, že například při zavedení výjimky ze zpoplatnění severovýchodní části obchvatu v roce 2018 došlo ve městě k výraznému snížení intenzity dopravy. „Průjezd bez poplatku znamenal zklidnění dopravy v centru, snížení nehodovosti a v neposlední řadě i úbytek výfukových plynů,“ pokračovala Hana Večerková a dodala, že zpoplatněním jihovýchodního obchvatu Otrokovic je také zcela potlačen smysl budování obchvatů měst.

 

Ministerstvo dopravy však aktuálně výjimky z časového zpoplatnění zavádět nechce. „Jedná se o nesystémové a nekoncepční opatření, které obecně přispívá ke snižování spravedlivosti systému časového zpoplatnění,“ stálo v odpovědi Ministerstva dopravy na apely otrokovické radnice.

 

Podle Ministerstva dopravy pomůže jihovýchodní obchvat odlehčit dopravu ve městě i v případě, že za jeho průjezd budou muset řidiči zaplatit. „Návaznost jihovýchodního obchvatu města na dálniční síť přispěje k úplnému odlehčení ‚kvítkovické‘ křižovatky od nákladní dopravy nad 3,5 tuny a stejně tak dojde k jejímu úplnému odlehčení o tu část řidičů, pro které není úhrada časového poplatku problematická.“

 

Pro rok 2023 připravuje Ministerstvo dopravy vytvoření jednotných pravidel a podmínek, jejichž splněním bude možné výjimku v systému časového zpoplatnění dostat. Tím svitne naděje také Otrokovicím. „Máme velký zájem podílet se na všech jednáních, které by vedly k udělení výjimky pro další roky. Příslib ministerstva stanovit nové podmínky pro rok 2023 vnímáme jako příležitost a výzvu, kterou si nenecháme ujít,“ uzavřela starostka.