Přejít k hlavnímu obsahu
Začínají Divadelní Luhačovice! V Lázeňském divadle se představí Miroslav Mejzlík nebo Zdena Studenková

Začínají Divadelní Luhačovice! V Lázeňském divadle se představí Miroslav Mejzlík nebo Zdena Studenková

Luhačovice

Už v pondělí večer odstartují v lázeňském městě v pořadí 22. Divadelní Luhačovice! Jeviště Lázeňského divadla tak bude až do soboty 27. srpna po všechny večery patřit divadelním souborům, které se budou ve svých inscenacích převážně komediálního charakteru opírat o výrazné herecké protagonisty.

 

Slavnostní zahájení divadelního festivalu se uskuteční v pondělí 22. srpna v 19:30 v Lázeňském divadle. Jako první se na prknech, která znamenají svět, představí herci pražského Divadla Viola s konverzační komedii SKORPIOS NA OBZORU. Děj představení se odehrává na jachtě miliardáře Aristotela Onassise, na které se vezou Winston Churchill a Greta Garbo. Setkání dvou výjimečných osobností 20. století není pokusem o historicky věrný dokument, ale je především zábavnou rozpravou o roli umění a krásy v našich životech a úvahou o ženách i mužích.

 

V úterý večer rozehrají v Lázeňském divadle herci Divadla Metro Praha komedii UŽ TĚ MÁM DOST, která nese námět „krize středního věku po anglicku“. Hra autorů Raye Cooneyho, Earla Barreta, Arna Sultana získala diváky po celém světě a u nás rozesmává návštěvníky pod režijním vedením zkušeného Antonína Procházky. Ve hře, kde o gagy a humorné dialogy nebude nouze, uvidíme prezidenta festivalu Miroslava Mejzlíka nebo manžele Rašilovovi.

 

Středeční inscenaci ŘIDIČ SLEČNY DAISY autora Alfreda Uhryho přivezou do lázeňského města herci z nedalekého Městského divadla Zlín. Hra pojednává o vztahu dvou postarších lidí – svérázné, umíněné, bohaté židovské vdovy a jejího docela nemajetného černošského šoféra. Každý má jiné zvyky a vyznává jiné hodnoty, navzdory tomu se však časem z jejich svazku vyvine opravdové přátelství. V hlavních rolích se představí Milena Marcilisová a Rostislav Marek.

 

Ve čtvrtek večer se mohou diváci těšit na slavnou inscenaci v podání Štúdia L + S Bratislava SHIRLEY VALENTINE. Čeká je monodrama v podání letošní festivalové patronky Zdeny Studenkové, jejíž protagonistka Shirley Valentine žije v manželství, ze kterého se už vytratila jiskra. Rázem je postavena před nečekanou výzvu, začne cestovat a její život dostane úplně jiný rozměr.

 

Pátečním hostem festivalu bude Divadlo v Řeznické, které představí hru autorky Vlasty Žehrové SEJDEME SE POD VOCASEM. Inscenace předvádí s humorem tzv. divadlo na divadle. Kombinuje fakta historie Divadla v Řeznické s fikcí a provádí diváky dobou „rozvinutého socialismu”, úpadkem všech morálních, etických i estetických hodnot v celé společnosti, umění nevyjímaje.

 

Luhačovický festival zakončí v sobotu večer představení POLIB TETIČKU ANEB NIKDO NENÍ BEZ CHYBY v podání pražského Divadla U Valšů. V obzvlášť zapletené komedii nesmělý statistik Leonard žije po rozvodu s pubertální dcerou a se svým svérázným otcem. Aby si přivydělal, píše pod ženským pseudonymem milostný román. Atraktivní vydavatelka Harriet chce „úspěšnou autorku“ poznat a Leonardovi nezbývá, než pseudonym ztělesnit. V ústřední dvojici se můžeme těšit na Jana Čenského a Miroslavu Pleštilovou.

 

Kromě divadelních představení nabídnou Divadelní Luhačovice také doprovodný program, který v neděli 21. srpna v hale Vincentka odstartuje výstava Slováckého divadla Uherské Hradiště „V zákulisí Slováckého divadla“. Ve středu 24. srpna se bude v Koncertním sále Společenského domu konat beseda Miloslava Mejzlíka se Zdenou Studenkovou.

 

Foto: Divadlo Metro