Přejít k hlavnímu obsahu
V Luhačovicích je k vidění výstava filmových klapek Zlín Film Festivalu

V Luhačovicích je k vidění výstava filmových klapek Zlín Film Festivalu

Ne 13. 2. 2022 - 14:02 Luhačovice

Jedním ze symbolů mezinárodního Zlín Film Festivalu jsou bezesporu filmové klapky. Umělecky ztvárněná dílka z předchozích 24 ročníků, které vytvořily takové osobnosti jako Adolf Born, Jaroslav Němeček, Kateřina Miler, Kristián Kodet, Iva Hüttnerová a desítky dalších známých výtvarníků, jsou až do konce února k vidění v luhačovické Galerii Elektra.

 

Neuvěřitelných 2749 klapek vzniklo za dobu existence Salonu filmových klapek – projektu, který propojuje výtvarné umění s filmovým. Originálně ztvárněné filmové klapky z dílny vybraných výtvarníků jsou v průběhu Zlín Film Festivalu vydraženy a z výtěžku aukce jsou podpořeni mladí filmaři a studenti filmových škol.

 

Za dobu existence projektu nadační fond podpořil částkou 32 milionů korun více než 370 filmů a audiovizuálních projektů začínajících filmařů, které následně slaví úspěchy na domácích i mezinárodních filmových přehlídkách,“ uvedl předseda Nadačního fondu FILMTALENT Zlín a prezident Zlín Film Festivalu Čestmír Vančura.

 

V Galerii Elektra v Luhačovicích mohou návštěvníci na velkoplošných plakátech zhlédnout přehled všech doposud vytvořených klapek za jednotlivé ročníky, od roku 1998 do roku 2021. A k tomu i ukázku deseti filmových klapek z minulých let, které na výstavu zapůjčil Nadační fond FILMTALENT Zlín. K vidění je například poslední klapka výtvarníka Adolfa Borna, klapka Ludmily Zemanové, dcery Karla Zemana, Ivy Hüttnerové, Kateřiny Miler, zlínského výtvarníka Ladislava Pálky a několika dalších.

 

Součástí výstavy je také výtvarná soutěž o nejoriginálnější papírovou klapku, do které se mohou zapojit děti a mládež. Zájemci si je mohou odnést domů, dle své fantazie dotvořit a následně odevzdat v infocentru,“ upozornila Gabriela Gergelová z Městského domu kultury Elektra.

 

Výstava „Salon filmových klapek – Retrospektiva“ je otevřena v Galerii Elektra do 28. února ve všední dny od 9 do 17 hodin, v sobotu a v neděli od 9 do 12 a pak od 12:30 do 17 hodin. Vstup je zdarma.

 

Foto: Milan Mikšík