Přejít k hlavnímu obsahu
Řidiči, nohu z plynu! V Luhačovicích a okolí hlídají rychlost nové radary

Řidiči, nohu z plynu! V Luhačovicích a okolí hlídají rychlost nové radary

St 5. 1. 2022 - 19:02

V Luhačovicích a dvou okolních obcích byly do ostrého provozu zapojeny čtyři nové stacionární radary, které měří rychlost projíždějících aut. Ty mají za úkol zklidnit dopravu v místech, která byla městem a policií určena jako nebezpečná.

 

Nejen návštěvníci lázeňského města, ale především jeho stálí obyvatelé se v Luhačovicích mohou cítit zase o něco bezpečněji. V centru města a blízkých obcích byly nainstalovány čtyři nové stacionární radary v úsecích, které byly luhačovickou radnicí a Policií České republiky vytipovány jako nebezpečné.

 

Prvním kontrolovaným úsekem je místní část Polichno, kde se město snažilo dopravní situaci zlepšit dlouhé roky. Jde totiž o hlavní cestu, přes kterou děti a dospělí přechází na vlak či autobus a řidiči zde často jezdí velmi rychle. V minulosti zde sice již bylo zřízeno místo pro přecházení, to ale k výraznějšímu zlepšení situace nevedlo a přecházení přes silnici se často měnilo v nebezpečné dobrodružství.

 

Druhý bod byl vybrán u příjezdu do centra Luhačovic od stáčírny Vincentky, kde se nachází přechod pro chodce vedoucí k Lázeňskému divadlu. Ten je navíc jednou z významných spojnic do lázeňského areálu.

 

Luhačovice jako obec s rozšířenou působností podpořily umístění dvou dalších radarů také v obcích mimo svůj katastr, a sice v Dolní a Horní Lhotě, které představují hlavní tah od Luhačovic na Vizovice. „Úsek hlavní silnice je u nás rovný, takže svádí k rychlé jízdě. Klasická omezení nefungují, takže jsme rádi, že jsme se s Luhačovicemi domluvili na umístění radaru,“ poznamenal starosta Dolní Lhoty Jaroslav Masař.

 

Radary měří rychlost aut v obou směrech a informace okamžitě posílají do počítače služebny městské policie v Luhačovicích. „Nejde o šikanu řidičů. Všechny body jsou buď uprostřed obcí nebo v docházkové vzdálenosti přechodu či místa pro přecházení. Je to opravdu o tom, aby se v obci jelo pomalu,“ zhodnotil situaci starosta Luhačovic Marian Ležák.

 

Do pořízení pevných radarových stanovišť investovaly Luhačovice čtyři miliony korun. Ty by se měly do městské pokladny postupně vrátit - z pokut za rychlou jízdu hodlá radnice vybudovat třeba nová parkovací místa.