Přejít k hlavnímu obsahu
Luhačovický fašank okoření bystřičtí Bobkovníci s tancem Pod šable

Luhačovický fašank okoření bystřičtí Bobkovníci s tancem Pod šable

Luhačovice

Už zítra, tedy v sobotu 11. února, je v lázeňském městě na programu oblíbený Luhačovický fašank s průvodem maškar a masopustním jarmarkem, kde nebude chybět výborná zabijačka, koblihy nebo zelňáky. Hřebem programu bude zcela jistě vystoupení Bobkovníků z Bystřice pod Lopeníkem, kteří předvedou tradiční tanec „Pod šable“.

 

Fašankové veselí letos poprvé podpoří naši milí hosté – Bobkovníci z Bystřice pod Lopeníkem. Muži se svým velitelem Bobkem bránili vesnici před tureckými nájezdníky. Právě tancem zvaným „Pod šable“ ztvární tehdejší boj s šavlemi. Skupina deseti mládenců skáče přes šavle, hraje harmonika a „košař“ vybírá peníze či naturálie. Ale pozor, skákat budou také děvčata!““ uvedla vedoucí kultury a cestovního ruchu KKC Elektra Jarmila Ďurďová.

 

Počátek šavlového tance „Pod šable“ pochází v Bystřici pod Lopeníkem ze 17. století, kdy byly na okolních kopcích rozestavěny hlídky domobrany. Jejich velitelem byl nějaký Bobek, podle něhož byla družina pojmenována. Ve svých akcích byli muži velmi úspěšní, jejich stěžejní zbraní byla šavle.

 

Když hrozba vojenského nebezpečí pominula, stalo se tradicí, že jednou za rok družina tančila tanec „Pod šable“ po vesnici a vybírala naturálie pro svou obživu. Byla to akce při masopustním veselí, tedy v pondělí před Popeleční středou, kdy začíná podle křesťanského kalendáře postní doba. V posledních letech se však tato akce koná již o víkendu před masopustem, protože doma je tou dobou více lidí a akce se tak mohou zúčastnit ve větším počtu.

 

Kroj Bobkovníků je sváteční, nosí se ve vesnicích bystřické farnosti, tedy v Bánově, Suché Lozi a Bystřici pod Lopeníkem. Místo velké bílé haleny se nosí bílý kabátek zvaný „brunclek“ – to protože velká halena by v tanci překážela. Červené turecké šátky, vázané speciálně pro tento účel, nosí Bobkovníci pro zvýraznění pestrosti a krojové krásy. Jsou ale doménou žen, muži je jindy nepoužívají.

 

Foto: Grafik ART photographer