Přejít k hlavnímu obsahu
Luhačovice a další obce se dál brání proti výstavbě stožárů vysokého napětí na Slavičínsku

Luhačovice a další obce se dál brání proti výstavbě stožárů vysokého napětí na Slavičínsku

Luhačovice

Negativní dopad na cestovní ruch spojený s lázeňstvím a zhoršená kvalita bydlení obyvatel Řetechova. To jsou hlavní důvody, proč město Luhačovice a dalších šest okolních obcí nesouhlasí s výstavbou stožárů vysokého napětí v lokalitě mezi Slušovicemi a Slavičínem.

 

Elektrické vedení, které má posílit dodávky energie v oblasti Slavičínska, má nově vést přes Vizovické vrchy, Chráněnou krajinnou oblast Bílé Karpaty nebo Luhačovické Zálesí. Stavba by tak zasáhla i kulturní památky, jako je například poutní místo Provodov – Malenisko.

 

Chápeme, že distribuční společnost řeší své logistické potřeby a snaží se zvýšit bezpečnost dodávek, ale je evidentní, že zde probíhá opakovaná snaha o nejlevnější, avšak nevyhovující řešení s fatálním dopadem do ceněného lázeňského a turistického území,“ uvedl starosta Luhačovic Marian Ležák.

 

Podle vedení Luhačovic byla investorem, kterým je firma EG. D, nedostatečně zpracována dokumentace k posouzení vlivu stavby na životní prostředí známá jako EIA. Luhačovice a další obce proto nyní požadují přepracování této dokumentace. Zároveň se ale obávají, že se investor pokusí vyvolat paniku tvrzením, že není schopný zajistit dodávky elektřiny.

 

Jsme přesvědčeni, že pokud se tak stane, je to jen opět účelová hra a pokračování obhajoby nekvalitní dokumentace, kterou investor předložil, protože pokud se jedná o posílení dodávek elektrické energie do oblasti Luhačovic, zatím investor přes opakované výzvy neposkytl informace a studie prokazující takovou potřebu,“ pokračoval Marian Ležák.

 

V případě odstoupení investora od záměru by bylo podle Ležáka technicky možné propojit problémové lokality na Slavičínsku v rámci již existujícího koridoru Slavičín-Valašské Klobouky-Střelná. V takovém případě by se Slavičín zásobil po stávající trase od Uherského Brodu a dále propojením vedení přes Valašské Klobouky a Střelnou.

 

Investor nereaguje na nové technologické postupy, jež se nabízejí, nemění strategii k podobě trasy vedení, která je dlouhodobě vnímána jako zastaralá a devastující, nepodložil jím navrhovanou trasu jako nejlepší řešení a ani nikdy neposoudil jiné varianty,“ uzavřel Ležák.

 

Kromě Luhačovic s výstavbou stožárů vysokého napětí nesouhlasí obce Provodov, Dolní Lhota, Zádveřice-Raková, Podhradí, Petrůvka a Želechovice nad Dřevnicí.