Přejít k hlavnímu obsahu
Výrobky valašského řezbáře obstojí i ve Švédsku

Výrobky valašského řezbáře obstojí i ve Švédsku

Liptál

Valašsko je příslovečné svým zpracováním dřeva. Lidé dnes tady obdivují především dřevěné chalupy nebo různorodost nástrojů denní potřeby vyráběné právě ze dřeva. Nedílnou součástí valašského životního stylu jsou tak dřevěné lžíce, mísy, vařechy ale například i vyřezávané betlémy. K tomu řezbáři potřebují kvalitní dláta, která už téměř třicet let vyrábí Jaroslav Vaculík z Liptálu.

 

Pětašedesátiletý řemeslník je od mládí pevně spjat s tradicemi svého kraje. Celý život působil ve folklorních souborech Lipta v Liptále a Portáš v sousední Jasenné. Původem stolař měl k výrobě dlát podle svých slov nesmírně blízko. „Ze stolařiny to trochu i vychází. Dostal jsem se k tomu ale jak slepý k houslím. Přistěhoval se vedle nás nový soused, který do té řezbařiny trochu dělal. A vyráběl si k tomu i nástroje. Nakonec jsme začali spolupracovat,“ vzpomíná na své začátky Vaculík. S výrobou dlát podle svých slov začal kolem roku 1995.

 

Poptávka po řezbářských nástrojích je podle něj stále velká. „Mraky lidí dělá na počítači, ale zároveň potřebují vidět, co dokáží vyrobit rukama. A to je právě láká. Existují kurzy řezbářských dovedností a já přes ty kurzy získávám zákazníky,“ vysvětluje řemeslník.

 

Díky kvalitě svých nástrojů je Jaroslav Vaculík známý mezi renomovanými řezbáři po celé republice. Mezi pravidelnými odběrateli má ale především řezbáře z Valašska. „Tady ze Vsetína - Rokytnice je to pan Mikuš, nebo Vinckerovi ogaři – otec se synem. Ti vyřezávají betlémy. Mladý udělal Troškovi do jedné z pohádek madonu,“ říká Jaroslav Vaculík.

 

A jak se dláto rodí? „Člověk musí mít kvalitní materiál - ocel. Potom to musí z té oceli zkušený kovář umět udělat, což každý neumí. To se nenaučíš za rok vykut. Dnes je plno uměleckých kovářů. Oni kují z bláta. Tedy ze železa. Ocel, to je jiná práce. Do toho nemůžeš bouchnout, jak chceš,“ popisuje. Sám pak bere polotovar do své dílny a nástroje pečlivě brousí. Když je ostří, jak má být, pasuje je do ručně vyráběných rukojetí. Za svůj život vyrobil tisíce dlát nejrůznějších velikostí a tvarů. Pro začínající řezbáře doporučuje Vaculík sadu šesti základních dlát. „Potom, jak to člověka chytne, a podle toho, co chce dělat, si pořídí další,“ doporučuje.

 

Jeho výrobky podle něj obstojí v té nejtvrdší světové konkurenci. Obdržel například certifikát jakosti ve Švédsku, které je velmocí ve zpracování oceli. „Bylo to v tamní zkušebně. Ohodnotili prý je jako kvalitnější než švédské Pfeily. Kdo trochu řeže, považuje tuto značku za špičku. A podle všeho se s nimi hravě můžu srovnat,“ prozrazuje výrobce Jaroslav Vaculík.

 

Autor: Adéla Kousalová

Foto: Destinační společnost Valašsko