Přejít k hlavnímu obsahu
Zlínský kraj čeká nabitý víkend! Folklorními akcemi ožijí Kunovice, Park Rochus nebo Muzeum v přírodě Rymice

Zlínský kraj čeká nabitý víkend! Folklorními akcemi ožijí Kunovice, Park Rochus nebo Muzeum v přírodě Rymice

Kunovice

Nadcházející víkend bude nejen ve znamení voleb, ale také pomyslného rozloučení s létem a přivítáním podzimu. Ve Zlínském kraji se proto bude konat celá řada nejen folklorních akcí, které by neměly ujít vaší pozornosti!

 

Víkend 24. - 25. září bude ve Zlínském kraji nabitý zajímavými akcemi, které opět dokážou, jak jedinečná je východomoravská lidová kultura.

 

Milovníci folkloru a lidové kultury mají o víkendu příležitost navštívit slavnosti a ocenit nejen krásu krojů a lidových písní, ale i krajové speciality,“ říká náměstek hejtmana Zlínského kraje Lubomír Traub a dodává: „S radostí ve Zlínském kraji uvítáme návštěvníky ze všech koutů naší republiky. Folklor je naším klenotem, o který stále pečujeme a rádi se jím hrdě pochlubíme.“

 

Už v pátek v podvečer začínají v Kunovicích na Uherskohradišťsku Hody s právem. Bohatý třídenní program odstartuje páteční vernisáž výstavy obrazů V. Kodrly a fotografií A. Kodrlové. V sobotu bude následovat hodová mše a krojovaný průvod – obchůzka města, ochutnávka burčáků i vín, a rovněž hodová zábava. V neděli se bude pokračovat tradičním vozením berana.

 

V nedalekém Parku Rochus v Uherském Hradišti proběhne v sobotu 24. září od 10 do 16 hodin v pořadí 8. ročník Slováckého festivalu chutí a vůní. Areál skanzenu se promění v tradiční jarmark toho nejlepšího ze slovácké kuchyně. Letos jsou hlavním tématem trnky, a to ve všech myslitelných podobách. U bálešů a patentů s povidly to zřejmě neskončí!

 

Krásný program s poetickým názvem Zamykání chaloupek připravilo na sobotu 24. září
i Muzeum v přírodě Rymice na Kroměřížsku, kde si zájemci budou moci prohlédnout některé tradiční podzimní či zimní práce, které pro naše předky byly běžnou součástí hospodářského roku. Jsou to sklizeň obilí a činnosti s ní spojené, zpracování vlny či práce na kolovrátku.

 

Vedle lidové kultury a folkloru ožije Zlínský kraj dalšími mnoha zajímavými akcemi. Světlo Valmez je festivalem vizuálního umění, spojuje festivaly světel známé z velkých měst s přehlídkami hudby a živých performancí, a tuto kombinaci navíc umocňuje valašským geniem loci. Právě na propojení videomappingu a světelných instalací s hudbou sází i 4. ročník tohoto festivalu, který se uskuteční už v pátek 23. září.

 

Celodenní farmářský a řemeslný trh plný regionálních pochutin je součástí Svatováclavských slavností plánovaných na sobotu 24. září v Napajedlích, které se ponesou spíše v historickém duchu. Návštěvníci akce s více než dvacetiletou tradicí se mohou těšit na historií inspirovaná vystoupení Divadelního souboru Zdeňka Štěpánka, na rytířské souboje a šermířská klání
i na pochodňový průvod městem.

 

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm se v den podzimní rovnodennosti, v pátek 23. září, stane cílem milé akce Podzimního putování s broučky, která coby připomínka Karafiátových Boučků začíná v 18.30 u hudebního altánku. Součástí lampionového průvodu bude také maskot akce – brouk Prskavec.