Přejít k hlavnímu obsahu
V Kroměřížské nemocnici vrací porody ženám. Porod do vody není problém

V Kroměřížské nemocnici vrací porody ženám. Porod do vody není problém

Kroměříž

Vrátit porody ženám a maximálně podpořit jejich přirozený průběh. Taková je hlavní myšlenka, na které staví tým zdravotníků kolem primáře Gynekologicko-porodnického oddělení Kroměřížské nemocnice Lukáše Vaculy, jenž místní porodnici šéfuje už téměř dva roky.

 

Jsem nesmírně rád za to, jaké lidi kolem sebe mám. Jsme naladěni na stejnou notu a je to jistě znát i na péči, kterou poskytujeme nejen nastávajícím maminkám. Naší snahou je vrátit povědomí o tom, že těhotenství není nemoc a porod si řídí především žena sama,“ podotkl primář Vacula.

 

Významným krokem podle něj bylo otevření nových porodních sálů, které disponují třemi velkoryse řešenými porodními boxy. Ty jsou bezbariérové a disponují toaletou a prostornou sprchou, jeden box navíc vanou relaxační a jeden vanou určenou k porodům do vody.

 

K dispozici je také odpočinková místnost pro tatínky, jejichž přítomnost u porodu maximálně vítáme a jsme rádi za jejich aktivní zapojení. A to nejen v případě mužů, ale i jiných doprovázejících osob,“ uvedl Vacula.

 

S novým primářem a uceleným týmem nastal také rozmach možností, které maminkám porodnice nabízí. Na oddělení se například provádí respektující císařský řez, při němž maminka aktivně asistuje při vytažení miminka z dělohy. Oddělení také umožňuje bonding maminky a miminka během císařského řezu prováděného ve spinální anestezii.

 

Není problém porod do vody či chycení porozeného miminka přímo tatínkem. Nastal u nás také rozmach ambulantních porodů, které jsou pro mnohé ženy vítanou možností. Nebráníme se ani porodům koncem pánevním či přirozeným porodům po dříve prodělaném císařském řezu,“ popsal primář.

 

Nastávající maminky mohou během přirozeného porodu zvolit jakoukoliv polohu, k dispozici mají také například závěsný systém, bylinnou napářku nebo mohou využít fyzioterapeutické metody. Během porodu jsou navíc monitorovány bezdrátovým KTG pro sledování srdečních ozev miminka, takže se mohou volně pohybovat a dokonce s monitorem mohou i do vody.

 

V případě poranění používáme takzvané šicí bylinky, které usnadňují hojení. Věříme, že všechno to, co maminkám nabízíme, nám pomáhá naplňovat myšlenku, že u nás v porodnici se budou cítit jako doma,“ uzavřel Vacula.

 

Správný směr celého týmu potvrzuje také fakt, že i přes rekonstrukci porodních sálů, která zasáhla do letošního roku, počet porodů roste. Zatímco v roce 2021 porodilo k 31. říjnu v kroměřížské porodnici 534 žen, letos evidovala porodnice ke stejnému datu 561 porodů.