Přejít k hlavnímu obsahu
V Kroměřížské nemocnici léčí covidové pneumonie specializovaným laserem

V Kroměřížské nemocnici léčí covidové pneumonie specializovaným laserem

Kroměříž

Kroměřížská nemocnice je sedmým pracovištěm v České republice, kde k léčbě covidových pacientů využívají specializovaný laser. Ten pomáhá při podpůrné terapii po covidovém zápalu plic.

 

Léčba pacientů pomocí laseru je koncipována tak, aby mohla probíhat v rámci rehabilitace pacienta přímo na lůžku. Terapie je založena na takzvaném biostimulačním účinku laserového záření na plicní tkáň.

 

Toho je v tomto případě dosaženo neinvazivně během několika krátkých sezení, kdy je laserové záření aplikováno přes hrudní stěnu a specifická vlnová délka umožňuje průnik energie až k částem plic postiženým covidovou pneumonií,“ vysvětlila primářka pneumologicko-ftizeologického oddělení Jana Pšikalová.

 

Od doby pořízení laseru zdravotníci ošetřili už více než desítku pacientů s covidovou pneumonií, u nichž došlo díky terapii k prokazatelnému zlepšení zdravotního stavu. Aplikací se mimo jiné významně snížilo riziko masivního rozvoje covidové pneumonie a s tím souvisejícího respiračního selhání. Velmi pravděpodobně se také snížil počet pacientů indikovaných k umělé plicní ventilaci.

 

Na našem covidovém oddělení jsme tuto metodu mohli využít u pacientů, kteří zvládli ležet na břiše, jelikož právě tato poloha je při aplikaci důležitá. Podmínkou také bylo, aby pacient ošetřovaný laserem neměl horečku, známky krvácení a neměl problémy se srdcem,“ doplnila Pšikalová.

 

Laser pořídila Kroměřížská nemocnice v listopadu loňského roku za více než 700 tisíc korun. Jakmile se plicní oddělení vrátí z covidového režimu do standardního, bude laser přesunut na oddělení fyzioterapie, kde bude využíván například k léčbě postcovidového syndromu či poúrazových a jiných bolestivých stavů.

 

Foto: Kroměřížská nemocnice a.s.