Přejít k hlavnímu obsahu

Letní hudební akademii v Kroměříži zahájí slavnostní koncert

Pá 13. 8. 2021 - 16:00 Kroměříž

Kroměříž v nadcházejících dnech ožije klasickou hudbou. Startuje zde totiž tradiční festival Letní hudební akademie Kroměříž. Na dnešním slavnostním zahajovacím koncertu vystoupí dirigent Tomáš Netopil, houslista Jiří Vodička a zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů.

 

Letní hudební akademie Kroměříž má před sebou svůj čtvrtý ročník. Na vybrané účastníky čekají lekce, na kterých mohou získat znalosti a zkušenosti od špičkových hudebníků a interpretů. Iniciátorem a zakladatelem akademie je uznávaný dirigent a kroměřížský rodák Tomáš Netopil.

 

Akademií už za dobu konání prošlo 250 studentů. Ani letos jsme nemohli z kapacitních důvodů přijmout všechny zájemce. Kvalita je na prvním místě. Můžu potvrdit, že mít hodiny s lektory, jako je Michaela Fukačová nebo Kateřina Kněžíková, je opravdu mimořádná zkušenost,“ uvedla výkonná ředitelka Jana Kubáčová. Dále se na akademii představí například houslista Jiří Vodička, cembalistka Barbara Maria Willi, klavírista Ivo Kahánek či zakládající člen Pavel Haas qartetu Pavel Nikl a další.

 

Na poslední chvíli museli organizátoři hledat náhradu za lektora výuky hry na housle Jana Mráčka „Moc nás to mrzí, ale z důvodu náhlé zdravotní indispozice zastoupí Jana Mráčka ve výuce charismatický mladý francouzsko-ruský houslista, špičkový sólista a dirigent, bývalý koncertní mistr Vídeňské filharmonie Fedor Rudin,“ vysvětlil umělecký ředitel LHAK Tomáš Netopil.

 

Letos se do kurzů Letní hudební akademie přihlásilo opět na šest desítek aktivních účastníků. Její absolventi pak pravidelně vítězí na mezinárodních soutěžích. „Těší nás, že se naši studenti prosazují nejen v rámci České republiky, ale i v Evropě. Někteří hrají v uznávaných hudebních tělesech, mají vlastní koncerty. Úspěchy našich absolventů prokazují, že naše práce má smysl a už jsme moc zvědaví, jaké talenty objevíme mezi těmi letošními,“ řekla Jana Kubáčová.

 

Umění studentů i lektorů může ocenit také veřejnost, pro kterou je připraven bohatý program ve formě festivalu Hudební Kroměříž. První příležitostí bude v pátek 13. srpna od 19 hodin Slavnostní zahajovací koncert ve skleníku Květné zahrady, kde vystoupí houslista Jiří Vodička, loňský laureát LHAK Roman Červinka a Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín pod taktovkou Tomáše Netopila. Zazní skladby Johannese Brahmse, Niccolò Paganiniho, Pabla de Sarataseho a Modesta Petroviče Musorgského.