Přejít k hlavnímu obsahu
Hodonínské zoo se povedl historický prvoodchov nandua pampového

Hodonínské zoo se povedl historický prvoodchov nandua pampového

So 24. 7. 2021 - 08:00 Hodonín

Hodonínská zoologická zahrada se může pochlubit historickým prvoodchovem. Ve čtvrtek 24. června, tedy přesně v den, kdy se o několik hodin později prohnalo obcemi Břeclavska a Hodonínska ničivé tornádo, které neušetřilo ani hodonínskou zoologickou zahradu, se v zoo vylíhla tři mláďata nandua pampového. 

 

Mláďata přišla na svět v líhni, kam byla vajíčka po snesení umístěna. „K odebrání vajíček rodičům jsme se rozhodli po zkušenostech z předchozích pokusů o odchov tohoto druhu, protože v předchozích letech se nepodařilo rodičovskému páru vejce vysedět,“ vysvětluje zootechnik Jiří Ingr a dodává, že z mláďat přežili nakonec dva jedinci, jejichž pohlaví zatím nebylo určeno.

 

Během slunečných dnů je chovatelé umísťují do malého venkovního výběhu, kde tráví svůj čas a volně se pochybují. Vydávají při tom charakteristické pískavé zvuky. Na noc je umisťují do bezpečného zázemí. „Máme v plánu je postupně spojit s rodiči, což je to pro jejich vývoj a další chov důležité. Nejprve přes bariéru, aby navázali vizuální kontakt, a poté se pokusíme spojit je ve venkovním společném výběhu,“ doplňuje Ingr a dodává, že do budoucna ale v zoo nezůstanou a půjdou do jiných zahrad, kde budou zařazeni do nepříbuzných skupin.

 

Hodonínská zoo je dlouholetým chovatelem nanduů pampových. Otec mláďat byl do Hodonína přivezen v roce 2018, matka o rok později. V roce 2019 se tomuto páru vylíhla čtyři mláďata, ani jedno z nich ale nakonec nepřežilo. Ve velkém výběhu, který dospělí nanduové sdílí společně lamami alpakami, je ještě druhá samice.