Přejít k hlavnímu obsahu

Hodonín hlásí chovatelský úspěch. Na mládě lva berberského si ale návštěvníci počkají

Hodonín

Hodonínská zoologická zahrada se může pochlubit novým přírůstkem. Je jím mládě lva berberského, které se narodilo 25. dubna. Kvůli klidu, který matka s mládětem pro dobré sžití nyní potřebují, je pavilon šelem pro návštěvníky částečně uzavřený.

 

„Také v přírodě lvice rodí v ústraní, ke smečce se vrací jen pro žrádlo a k udržování sociálních vztahů. Mláďata přivede, až jsou schopna samostatného pohybu,“ zdůvodnil nutnou ohleduplnost chovatel šelem Jiří Hlásenský.  

 

Lvi berberští se do Zoo vrátili po pěti letech, kdy nejen ošetřovatelé doufali, že půjde o chovný pár, což se potvrdilo už na konci loňského roku. První odchov se ale nezdařil, mládě brzy po porodu uhynulo. „U prvních odchovů, kdy se samice teprve učí péči o mláďata, se nejedná o nic neobvyklého. Naše mladá lvice nebyla během první březosti schopna vytvořit pro mládě dostatek mléka a při péči byla nejistá a nervózní,“ vysvětlila zooložka Zdenka Vavrysová.

 

Druhé mládě je v o poznání lepší formě, prospívá, je vitální, přibírá na váze a začíná vidět a chodit. Tří a půlletá samice se o něj vzorně stará. Zoologové také v nejbližších dnech plánují opětovné spojené lvího páru. Samce ale k mláděti připustí později. Návštěvníci tak celou rodinku uvidí až po několika týdnech.

 

Lvi berberští žili původně v severní Africe, v přírodě byli však vyhubeni a přežívají jen díky záchovným programům v zoo. V současné době se v zoologických zahradách ve světě nachází kolem stovky kusů. Existují přitom snahy o jejich návrat do přírody nebo rezervací prostřednictvím repatriačních programů.

 

Foto: Zoo Hodonín