Přejít k hlavnímu obsahu
Pyrotechnici měli o víkendu napilno

Pyrotechnici měli o víkendu napilno

St 14. 4. 2021 - 18:00 Zlín

Specialisté z pyrotechnické služby měli o uplynulém víkendu plné ruce práce. Jen na Kroměřížsku vyjížděli ke třem případům, na Uherskohradišťsku pak k jednomu.

 

V sobotu dopoledne nelezl pětatřicetiletý muž v lese u Nové Dědiny na Kroměřížsku granát. Na místo proto vyrazili policisté z kroměřížského obvodního oddělení, kteří okolí nálezu zajistili do příjezdu pyrotechnika z Frýdku-Místku. Jednalo se o protipancéřový dělostřelecký granát z období druhé světové války ráže 7,5 cm bez aktivních látek.

 

Navečer pak vyjížděli pyrotechnici z Olomouce do Zborovic. Oznamovatel tam nalezl na zahrádce předmět připomínající minometný granát. Tentokrát se však o žádnou munici nejednalo. Předmět tak zůstal majiteli.

 

K dalšímu nálezu vojenské munice vyjížděli opět pyrotechnici z Frýdku Místku,  a to v neděli krátce po poledni. V lese u Jankovic na Uherskohradišťsku nalezla podezřelý předmět dvaačtyřicetiletá žena. Jednalo se o dělostřelecký minomet ráže 60 mm „rumun“.

 

O tři hodiny později tito pyrotechnici vyráželi k dalšímu nálezu. Otec se synem objevil při procházce lesem v katastru obce Dobrotice vystřelenou silně zkorodovanou německou dělostřeleckou minu Wgr. 38 ráže 81 mm se zapalovačem Wgr.z. 38 z konce druhé světové války. Munici si v obou případech pyrotechnici převzali ke zničení. Policisté z příslušných obvodních oddělení vždy místo nálezu před jejich příjezdem zajistili.

 

S nálezy vojenské munice se policie setkává poměrně často. Manipulace s těmito předměty je velmi nebezpečná, a proto upozorňuje všechny, kteří se ocitnou v obdobné situaci, aby netknuté střelivo ponechali na místě nálezu a ihned zavolali na tísňovou linku Policie ČR 158.

 

Foto: Policie ČR