Přejít k hlavnímu obsahu

Žítková

Nejodlehlejší region Slovácka tvoří oblast Moravských Kopanic, kde se na samém úpatí karpatských kopců, na česko-slovenské hranici, nachází asi nejznámější vesnice tohoto kraje – obec Žítková. Tu nejvíce proslavily romány Kateřiny Tučkové o místních lidových léčitelkách a vědmách, takzvaných Žítkovských bohyních. Za jejich odkazem se sem celoročně sjíždí četné davy turistů, a to nejen do Muzea Žítkovských bohyní, které sídlí v obydlí jedné z posledních příslušnic známého rodu.

Ačkoliv kniha tento kraj všeobecně proslavila asi nejvíc, není to jediná a vlastně ani největší turistická devíza tohoto kraje. Oblast Moravských Kopanic na první pohled zaujme naprosto fantastickou kopcovitou krajinou s nádhernými výhledy do okolí, kde odedávna lidé žili v tvrdých podmínkách, roztroušení po samotách, a výdobytky moderního světa za nimi přicházeli velmi pozvolna. Ještě dodnes tu stojí řada původních chalup, stodol a církevních objektů, které upomínají na místní tradiční lidovou architekturu a starobylý životní styl.

Lidé tu žili zemědělstvím, pěstovali především žito a zeleninu, dodnes je zemědělská tradice regionu cítit na každém kroku, kdy oko návštěvníka okamžitě upoutají širé pastviny plné koní a dobytka. Přijeďte se také pokochat krásou jako z jiného světa do srdce Moravských Kopanic. Žítková je rozlehlá a malebná obec a jednodenní návštěva nepokryje zdaleka všechno, co nabízí. Na Kopanice se pak budete vracet stále znovu a neopakovatelný kolorit prožívat pokaždé trochu odlišně. Vždycky vám zbude spousta důvodů, proč se sem opět vrátit a zažít místní kouzlo zase trochu jinak.

 

Projekt Park Rochus a lesopark Lachovec, společné přírodní a kulturní dědictví, je spolufinancován Evropskou unií v rámci programu INTERREG V-A Slovenská republika – Česká republika 2014-2020.