Přejít k hlavnímu obsahu

Slovácké divadlo uvede premiéru improvizační hry Jak jsme se dostali až sem. Na jejím vzniku se podíleli i herci

Uherské Hradiště

Do Slováckého divadla se po dvou letech opět vrací úspěšný režisér Michal Zetel, který s herci nastudoval novou inscenaci s názvem Jak jsme se dostali až sem. Světová premiéra hry je na programu už tuto sobotu 6. dubna od 19 hodin.

 

Inscenace, na jejímž vzniku se podíleli sami herci a diváky vezme do divadelního zákulisí, navazuje na veleúspěšné Tři sestry, které Michal Zetel ve Slováckém divadle uvedl do života v lednu roku 2022. „Jevištní adaptace našich životů“, jak autorský tým novou inscenaci pojmenovává, vychází z myšlenky, že každá lidská bytost je originální a prožívá svůj jedinečný příběh a u herců to platí nejenom na jevišti, ale i za ním.

 

Vzpomínám si na premiéru Tří sester, kterou jsem sledoval jako divák. Byla to nádherná inscenace a famózní zážitek. Divadlo nejmodernějšího evropského střihu. Byl jsem fascinovaný a říkal jsem si, jaká by to byla výzva, kdybych si v něčem podobném mohl zahrát. A už je to tady, raduje se herec David Vaculík a přibližuje proces zkoušení.

 

Byla to dílna, trochu jako ve škole. Zkoušeli jsme, škrtali, zkoušeli znovu, spoustu věcí jsme zahodili do koše. A tak se nám to celé pomalu skládalo. Uvidíme, kde v tom hledání budeme v den premiéry. Divadlo totiž není jen Hamlet nebo Strakonický dudák, divadlo má obrovskou spoustu forem. Věříme, že to diváci přijmou, stejně jako se to podařilo u Tří sester, uzavírá David Vaculík.

 

Hra Jak jsme se dostali až sem vznikala podobně jako Tři sestry společnou prací celého inscenačního týmu a hereckou improvizací.

 

Na začátku jsem měl v ruce scénář utkaný z inspirací inscenačního týmu, kterému jsem pokládal různé, někdy možná i banální otázky. Pak k tomu přibyl skvělý soubor a vlastně tak trochu i drzost. Na konci bych chtěl mít zajímavou inscenaci, skvělý soubor a pokoru. Je to nezbytnost jednou za čas vykročit pořádný kus mimo ověřené stezky. A ve Slováckém mi to umožnili. Tak jdu, a rád,“ říká režisér Michal Zetel.

 

Dramaturgie inscenace se ujal Jakub Molnár, hudbu vytvořili Vojtěch Dlask a Adrian Saraqi, scénu a kostýmy Eva Jiřikovská. V novince si zahraje Jitka Hlaváčová, Pavlína Hejcmanová, Petra Staňková, Natálie Rašín, David Vaculík, Pavel Šupina a Jakub Zelinka.

 

Foto: Kuba Jíra